Cinematik premietne víťazné filmy z festivalov v Cannes aj Karlových Varoch

Medzinárodný filmový festival Cinematik už 12. septembra v Piešťanoch slávnostne otvorí svoj 18. ročník. Pre milovníkov kvalitnej kinematografie to bude jedinečná príležitosť vychutnať si na veľkom plátne skoro stovku výnimočných filmov – napríklad aj v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa, ktoré sú už tradične nabité oceňovanými a originálnymi titulmi z celého sveta. Tento rok medzi nimi budú napríklad aj víťazné filmy z posledných ročníkov prestížnych festivalov v Cannes a Karlových Varoch.

14.08.2023 17:00
20220913 Cinematik Szold 264 Foto:
Cinematik už 12. septembra v Piešťanoch otvorí svoj 18. ročník.
debata

Sekcia Výber umeleckého riaditeľa ponúkne novinku režiséra Wima Wendersa Perfect Days (2023). V máji sa v svetovej premiére blysla v hlavnej súťaži festivalu v Cannes, odkiaľ si tiež odniesol hereckú cenu jej hlavný predstaviteľ Kódži Jakušo. V poetickej a zároveň úsmevnej dráme si zahral upratovača tokijských verejných záchodov, ktorý po sérii nečakaných stretnutí odhaľuje čriepky zo svojej minulosti.

Film Rapito (2023) zase prináša skutočný príbeh talianskeho židovského chlapca, ktorý bol v polovici 19. storočia tajne pokrstený bez súhlasu jeho rodičov a následne odobraný rodičom do prostredia prísnej katolíckej výchovy. Kauza mala politickú aj právnu dohru a svojho času o jej sfilmovaní údajne uvažoval aj Steven Spielberg. Nakoniec sa to však podarilo Talianovi Marcovi Belocchiovi, ktorý film taktiež prvýkrát predstavil práve v Cannes.

Na rovnakom festivale mal svetovú premiéru aj turecký film Burning Days (2022) – objavil sa v sekcii Un certain Regard. Režisér Emin Alper v ňom mladého prokurátora, zvyknutého na život v meste, posiela do skľučujúceho vidieckeho prostredia plného korupcie a manipulácie. Sugestívny triler získal a Európskych filmových cenách ocenenie pre najlepší strih a zároveň nomináciu na Lux Audience Award.

O Queer Palmu sa v Cannes zase uchádzal film Fogo-Fátuo / Will-o'-the-Wisp (2022). Romantická sci-fi komédia s prvkami muzikálu sa odohráva v Portugalsku v roku 2069. Okrem ľúbostného vzťahu medzi princom a hasičom hovorí napríklad aj o klimatickej kríze. Snímka bola nominovaná na Lux Audience Award.

Ďalším nevšedným zážitkom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je (nie len) vizuálne silná dráma Shttl (2023) režiséra Adyho Waltera, odohrávajúca sa v čase nacistickej invázie do Sovietského zväzu v pohraničnej židovskej obci. Dráma získala ocenenie poroty na Berlin Jewish Film Festival.

Belgicko-francúzska komédia Le syndrome des amours passées / (Ex)perience of Love (2023) režisérskej dvojky Ann Sirot a Raphaël Balboni zase prináša odľahčenie v podobe vzťahovej terapie prostredníctvom sexu s bývalými partnermi. Netradičný titul maj svoju premiéru na festivale v Cannes.

kriticka zona Čítajte viac Víťazným filmom festivalu v Locarne je snímka iránskeho režiséra Kritická zóna

Na tohtoročnom americkom festivale Tribeca mal svetovú premiéru komediálny írsko-britský titul The Miracle Club (2023) skúseného režiséra Thaddeusa O'Sullivana. Príbeh nás zoberie do roku 1967, kedy v malej írskej dedinke Ballygar snívajú miestne ženy o úniku z tradičného domáceho nudného života. Majú však možnosť vyhrať lístky na púť do posvätného francúzskeho mesta Lourdes a zažiť tak najlepší útek svojich životov. V jednej z hlavných úloh tejto inteligentnej komédie exceluje výnimočná Kathy Bates.

Spoľahlivým zdrojom silných filmových zážitkov je na Cinematiku každoročne aj sekcia Cesty slávy. Ako jej názov napovedá, uvádzané tituly už za sebou spravidla majú púť zahraničnými filmovými festivalmi a neraz aj niekoľko prestížnych cien.

Úsvit, Eliška Křenková Čítajte viac Cinematik otvorí krimi dráma Úsvit, divácky hit festivalu v Karlových Varoch

Skvelým príkladom bude tohtoročné uvedenie aktuálneho víťaza Zlatej palmy z Cannes, filmu Anatómia pádu / Anatomie d'une Chute (2023). V krimi dráme nemeckej režisérky Justine Triet si Sandra Hüller zahrala ženu obvinenú z manželovej vraždy. Jediným svedkom je ich spoločný syn, ktorý čelí neľahkej dileme. Návštevníci Cinematiku film uvidia v exkluzívnej slovenskej premiére.

Aj dobrodružný film Chiméra / La Chimere (2023) talianskej filmárky Alice Rohrwacher, ktorý diváka pozýva do prostredia čierneho trhu s archeologickými artefaktmi, mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži v Cannes. Hlavné úlohy stvárnili Josh O'Connor, Alba Rohrwacher, ale aj Isabella Rossellini.

Film jordánskeho režiséra Amjada Al Rasheeda Inshallah a Boy (2023) zase v Cannes bodoval v rámci Týždňa kritikov. Príbeh vdovy v krajine, kde dedičné právo prislúcha len ženám s mužským potomstvom, je plný emócií aj nečakaných zvratov. Jediný a uhrančivý divácky zážitok patrí k vrcholom svetovej filmovej sezóny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Cinematik #Cannes #Piešťany