Festival v Benátkach uvedie v svetovej premiére maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko

Film Vysvetlenie na všetko, ktorého slovenským koproducentom je Mátyás Prikler, vykresľuje atmosféru rozdelenej krajiny, ktorá preniká do každodenného života ľudí. Medzinárodný filmový festival v Benátkach ho uvedie 1. septembra v súťažnej sekcii Orizzonti. Do súťaže je zaradených osemnásť filmov a o jej víťazovi rozhodne medzinárodná porota.

01.09.2023 16:00
Vysvetlenie na všetko Foto:
Snímka z filmu Vysvetlenie na všetko.
debata

Stredoškolák Ábel sa snaží sústrediť sa na záverečné skúšky, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Učenlivá Janka má však svoj vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.

„Som hrdý na to, že naša spoločnosť MPhilms a tým pádom aj Slovensko sa stalo koproducentom tohto vynikajúceho filmu. Režisér, Gábor Reisz veľmi kriticky, ale zároveň empaticky zobrazuje rozdelenú maďarskú spoločnosť. Verím, že sa na Slovensku k až takto rozdelenej spoločnosti nedopracujeme. Paradoxne slovenský Audiovizuálny fond je jediný fond, ktorý tento film podporil, lebo v Maďarsku nezískal žiadnu podporu“, hovorí slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler.

Rozkol v maďarskom národe je citeľný už roky, a to nielen v parlamente, ale aj v každodenných medziľudských vzťahoch na ulici. Pri príležitosti výročia vojny za nezávislosť z roku 1848 je v Maďarsku zvykom nosiť národnostný odznak zložený z farieb vlajky a jeho vnímanie sa stalo aj politickou otázkou. Národnostné odznaky vystavované nacionalistickou stranou počas straníckych podujatí a demonštrácií za posledných dvadsať rokov zmenili význam tohto symbolu.

Kým kedysi znamenal maďarskú nezávislosť a spriaznenosť s krajinou, dnes sa každý, kto ho nosí, považuje za zástancu národa, a kto ho nenosí, je proti nemu. Situácia v krajine sa natoľko vyhrotila, že žiadne nevinné stretnutie priateľov alebo rodiny sa nemôže uskutočniť bez toho, aby sa čoskoro nezvrhlo na diskusiu o tom, kto je na ktorej strane a v dôsledku toho sa ľudia čoraz menej zaujímajú o názory druhých, menej sú ochotní vypočuť si jeden druhého.

priscilla Čítajte viac Festival v Benátkach má už 80 rokov. Ohrozí ho štrajk v Hollywoode?

„V roku 2020 stratila Univerzita divadelného a filmového umenia v Budapešti svoju autonómiu. Bola reorganizovaná podľa pokynov štátu, s čím profesori a študenti nesúhlasili. Mladí ľudia univerzitu zablokovali a udalosti nabrali stranícky charakter, hoci jediným cieľom študentov bolo, aby sa mohli zúčastňovať na autonómnom vzdelávaní.

Ako filmár a bývalý študent univerzity som sa pripojil k ich boju a jedného dňa, cestou domov z demonštrácie, mi napadlo, že musíme hovoriť o situácii, ktorá nás obklopuje, a že každá forma umenia vrátane filmu by mala byť médiom, prostredníctvom ktorého sa to dá robiť. To ma podnietilo k hlavnej myšlienke filmu Vysvetlenie na všetko,“ hovorí režisér filmu Gábor Reisz.

Režisér spolu so svojou bývalou profesorkou a spoluautorkou scenára Évou Schulze v roku 2021 odštartovali vývoj filmu. Dôležitým aspektom počas procesu písania scenára bola snaha pochopiť a ilustrovať zámery a stratenosť ľudí na oboch stranách maďarskej spoločnosti a presvedčenie, že ak znova nedôjde k vzájomnej komunikácii, ani jedna zo strán nebude môcť rásť.

bradley cooper, režisér, Maestro, Bernstein Čítajte viac Festival v Benátkach uvedie diela niektorých žijúcich klasikov kinematografie

Žiadosti o podporu filmu, spolu so žiadosťami mnohých ďalších úspešných a talentovaných filmárov však Maďarský národný filmový fond zamietol. Film sa tvorcom nakoniec podarilo zrealizovať s nízkym rozpočtom vďaka maďarskej producentke Júlii Berkes, tímu sedemnástich mladých ľudí, ktorí boli mnohí na začiatku svojej kariéry a vďaka pomoci priateľov a rodiny.

Nakrútili ho za dvadsať dní. Časť postprodukčných prác zabezpečila slovenská spoločnosť MPhilms, s podporou Audiovizuálneho fondu. Film Vysvetlenie na všetko bude mať slovenskú premiéru na jar 2024 a diváci ho uvidia v distribúcii spoločnosti Filmtopia.

„Sme nadšení z toho, že môžeme osláviť zviditeľnenie práve tohto maďarského filmu a veríme, že povzbudí tvorcov na celom svete, ktorí čelia rovnako ako my výzvam v kultúrnom a politickom prostredí pod aktuálnou vládou a hlbokému rozdeleniu ich spoločnosti. Náš film je o nádeji v porozumenie, o jednote a o budovaní mostov. Veľmi si vážime, že napriek tomu, že film Vysvetlenie na všetko je majoritne maďarským filmom, nebol podporený v Maďarsku, ale práve na Slovensku,“ dodáva producentka filmu Júlia Berkes.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Medzinárodný filmový festival v Benátkach #Vysvetlenie na všetko