Báthoryčka zmenila Deanu na nepoznanie

04.04.2006 10:27
Deana Horváthová-Jakubisková
Deana Horváthová-Jakubisková podstupuje filmovú premenu pred natáčaním scény do filmu Bathory. Autor:

V ateliéroch bratislavskej Koliby sa naplno pracuje. Na veľkofilme Bathory. V kulisách katakomb možno zazrieť aj britskú predstaviteľku čachtickej panej Annu Frielovú. Nakrútila už napríklad scény, štylizované ako boschovské vízie.

Režisér Juraj Jakubisko sa však inšpiroval aj výtvarnými dielami Caravaggia, ktorého v príbehu stvárňuje Hans Matheson. Tridsaťročný Škót je známy vďaka dráme Bedári (1998), v ktorej hral po boku Liama Neesona, Geoffreyho Rusha či Umy Thurmanovej. A s Keirou Knightleyovou účinkoval v hlavnej úlohe filmu Doktor Živago (2002). Grófa Nádasdyho hrá britský herec Vincent Regan, ktorý sa mihol napríklad v historickom veľkofilme Luca Bessona s názvom Johanka z Arcu (1999).

V kulisách pochmúrneho podzemia sa včera nakrúcala aj scéna z väzenia, v ktorom sa po konflikte s grófkou ocitla liečiteľka Darvulia. Stvárňuje ju Deana Jakubisková-Horváthová. „Je to skutočná postava z histórie, ktorá žila u grófky Báthoryovej. Hovorilo sa o nej, že ovládala rôzne energetické terapie a bola veľmi uznávaná. Preto ju neupálili,“ hovorí herečka a dodáva, že práve Darvulia „odkrýva u grófky to tajomné. Pretože aj Báthoryová sa ako vzdelaný človek zaoberala medicínou“.

Jakubisková vysvetľuje, že príbeh, ktorý sa odohráva v 16. a 17. storočí, ukáže, v akých rôznych väzbách existovala vtedajšia Európa. „A že jej vojenskou pevnosťou bolo práve Uhorsko.“ Na pľaci sa herečka objavila zamaskovaná na nepoznanie. Šedivé vlasy, vráskavá tvár, žobrácke šaty, krvavé ruky. Režisér Juraj Jakubisko niekoľkokrát opakuje krátku scénu. V malej miestnosti sa tlačí množstvo ľudí, ale herečka trpezlivo opakuje svoj text a snaží sa pracovať s kamerou.

Keď je záber konečne odobrený, režisér v neodmysliteľnom klobúku vybehne z kulís a stráca sa v labyrinte chodieb. Okamžite sa chystá ďalšia scéna a Jakubisko je znovu na mieste. Pracuje sa rýchlo. Prichádza aj Anna Frielová. Má krvavočervené šaty a mŕtvolne bielu tvár. Líčenie je hrubé, pretože Báthoryčka má byť málokrvná. Jakubisko jej v slovenčine vysvetľuje, o čo pôjde v nasledujúcej scéne. Frielová cez tlmočníčku vracia jeho prihrávky.

V príbehu sa majú objaviť aj ďalšie známe tváre vrátane Franca Nera ako uhorského kráľa Mateja II.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk