Noga s Kemkom ochutnali pštrosie mäso

Mäso z pštrosa či kengury prvýkrát v živote ochutnali v Austrálii herci z Divadla Astorka. U protinožcov herci strávili posledné dva marcové týždne, hostili ich tam českí a slovenskí krajania, ktorým Astorka previedla inscenáciu Na koho to slovo padne.

05.04.2007 08:08
debata

„Mäso bolo naozaj dobré,“ povedal novinárom herec Juraj Kemka, ktorý sa austrálskemu publiku predstavil s kolegami Róbertom Jakabom, Vladimírom Kobielským, Mariánom Miezgom a Miroslavom Nogom. Tí sa exotických potvor obávali zbytočne. „Hovorili nám, že tam bude všelijaká háveď, tak sme chodili opatrne aj do perín, vytriasali sme si topánky aj šľapky,“ žartovali herci.

U protinožcov si exotické zvieratá vychutnávali nielen na tanieri, ale aj v zoologickej záhrade, kde sa vraj všetky zvieratá pohybovali voľne. Predviedli im tam napríklad šou s papagájmi, ktorí sa vraj v Austrálii vyskytujú na každom rohu ako u nás vrabce. Videli aj lenivé koaly, ktoré vraj 20 hodín denne prespia a z konárov zlezú len kvôli kŕmeniu. Na mladých hercov dohliadal šéf Astorky Vladimír Černý, ktorého veľmi potešilo, že na ich predstavenie v Sydney cestovali ľudia aj stovky kilometrov z Melbourne.

„Víza sme dostali len dva dni pred odletom, bolo to napäté,“ spomínal na počiatočné stresy Černý. Malé problémy divadelníkom narobil aj časový posun. Radi sa však kvôli tomu v lietadle tri razy raňajkovali. Austráliu si vraj najviac užíval herec Miro Noga, ktorý na poslednú chvíľu zaskočil kolegu Lukáša Latináka. Tomu výlet zmarila zlomená noha. Noga si tak v Austrálii aj „zarybárčil“.

Astorka je prvým divadlom, ktoré hosťovalo v Austrálii. Pred nimi sa tamojšiemu publiku predstavili napríklad humoristická dvojica Lasica a Satinský.

Hru Na koho to slovo padne vybrali aj preto, že nebola náročná na prenesenie. Okrem toho s ňou majú v zahraničí úspech, napríklad v bieloruskom Breste v septembri 2006. Hru, ktorej autorom je jeden z najvýznamnejších súčasných maďarských spisovateľov Gábor Görgey, o pár dní v Astorke uvedú 150-ty raz.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy