Do slovenských kín mieri Roming s Labudom

06.09.2007 07:00

Český film Roming, na ktorom sa podieľali aj Slováci, v hlavných úlohách s Mariánom Labudom a Bolkom Polívkom začal svoju púť v slovenských kinách. Road-movie o túžbe po slobode už v Česku videlo asi 230.000 divákov, medzinárodnú premiéru bude mať film cez víkend na festivale v Toronte. Slovenskému publiku ho predstavil sám Labuda.

Ten stvárnil vo filme českého Róma. „Zahral to bravúrne, aj keď sme nakrúcali s ozajstnými komparzistami Rómami, oni dvaja (Labuda s Polívkom, poznámka ČTK) s nimi mali veľmi dobré vzťahy,“ povedal ČTK producent Rudolf Biermann.

Pri písaní scenára ešte nebolo jasné, že si Labuda zahrá hlavnú postavu, rátali iba s Polívkom. „Boli aj úvahy, že by to hrali známi rómski speváci,“ pripustil producent, podľa ktorého však režisér Jiří Vejdělek po stretnutí s Labudom pochopil, že jeho zapojenie bude najlepšie riešenie. Jediným ozajstným Rómom medzi hlavnými postavami je tak Labudov filmový syn Vítězslav Holub, ktorého našli na castingu.

Okrem Labudu sa na filme podieľali aj slovenský producent a koproducentka Anna Kováčová, prispelo naň aj ministerstvo kultúry. Filmári pôvodne chceli, aby hudbu k filmu skomponoval skladateľ Vladimír Godár, ten im však nakoniec odporučil niekoho iného. Nakoniec hudbu zložil Vojtěch Lavička, ktorý má blízko k rómskej hudbe.

Od nakrúcania na Slovensku nakoniec filmári upustili z praktických dôvodov. Hoci sa film končí príchodom na Slovensko, zábery z vymyslenej slovenskej rómskej osady nakrúcali v Česku. Biermann tvrdí, že sa Roming páčil aj samotným Rómom. Všetkých komparzistov totiž pozvali na českú premiéru filmu. „Film je skôr rozprávka, nejde o sociálne problémy so začleňovaním sa do spoločnosti. Je to o túžbe po slobode,“ zhodnotil Biermann.

Pod snímku sa podpísal producentský tím, ktorý nakrútil aj úspešné vieweghovské adaptacácie Románu pro ženy a Účastníkov zájezdu. Rozpočet koprodukčného projektu Česka, Slovenska a Rumunska bol 28,5 miliónov českých korún (asi 35 miliónov Sk).

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku