Zomrel známy kaskadér a filmár Hal Needham

Vo veku 82 rokov skonal v piatok v Los Angeles legendárny americký filmový kaskadér a koordinátor kaskadérov Hal Needham, ktorý tiež pôsobil ako režisér, scenárista a herec.

26.10.2013 12:11
Hal Needham Foto: ,
Hal Needham.
debata

Ako informoval magazín The Hollywood Reporter, Needham bojoval pred smrťou s rakovinou. Na jeho úmrtie zareagoval okrem iných aj herec a bývalý politik Arnold Schwarzenegger. „Hal Needham bol úžasný koordinátor kaskadérov, režisér a ikona. Doteraz som vďačný, že mi dal šancu vo filme Kaktusový Jack. Bude mi chýbať,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Hal Needham sa narodil 6. marca 1931 v Memphise a počas Kórejskej vojny slúžil v armáde ako výsadkár. Následne odštartoval kariéru v Hollywoode, kde sa preslávil predovšetkým ako kaskadér a koordinátor kaskadérov. Pracoval na viac ako 300 celovečerných filmoch, medzi inými napríklad The Spirit of St. Louis (1957), Ako bol dobytý Západ (1962), Nablýskané sedlá (1974), Malý veľký muž (1970) alebo Čínska štvrť (1974). Priekopník zlepšovania kaskadérskych technológií a bezpečnostných opatrení bol tiež spoluzakladateľom Stunts Unlimited a učiteľom mladých kaskadérov.

V roku 1986 mu americká Akadémia filmových umení a vied udelila vedeckú a technickú cenu za navrhnutie a vytvorenie auta Shotmaker Elite s kamerou a žeriavom, ktoré prinieslo filmárom väčšiu voľnosť pri nakrúcaní akčných scén. Vlani zas dostal čestného Oscara za celoživotné dielo. Ako režisér debutoval v roku 1977 akčnou romantickou komédiou Poliš a bandita. Režíroval napríklad aj akčnú komédiu Hooper (1978) alebo dvojicu filmov Preteky – Delová guľa (1981 a 1984).

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Hal Needham #kaskadér
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy