Hledík: Hviezdy na Artfilme mastný honorár nedostávajú

24.06.2008 07:19, aktualizované: 14:32
Peter Hledík
Peter Hledík odpovedal na otázky čitateľov Pravda.sk. Autor:

Tvrdí, že pri zháňaní hviezd na filmový festival Artfilm do Trenčianskych Teplíc nepomôžu ani telefóny ani maily a ani žiadna forma korešpondencie. Väčšinou je to vraj otázka premysleného a korektného rokovania. A keď sa ich už podarí do Trenčianskych Teplíc pritiahnuť, mastný honorár nedostanú. Riaditeľ ceny Hercova misia Peter Hledík bol hosťom online rozhovoru Pravda.sk.

Artfilm vstúpi do 16. ročníka už tento piatok. V Trenčianskych Tepliciach diváci až do 6. júla uvidia multižánrovú prehliadku filmov pod heslom „Filmy z celého sveta“.

V tomto roku premietnu na tamojších plátnach 105 celovečerných a 80 krátkych filmov v súťažných aj v nesúťažných sekciach. Okrem filmov budú môcť diváci zadarmo navštíviť aj dva veľké open-air koncerty. V sobotu sa predstaví česká formácia Čechomor a 3. júla prítomných pobaví formácia Monkey Bussines.

Súťaž o 3×2 lístky na celý festival Artfilm

Počas Artfilmu si opäť vybrané osobnosti prevezmú osobitné festivalové ocenenia Hercova misia – Actor's Mission Award za herecký prínos štyrom osobnostiam svetovej i domácej kinematografie a tri ceny Zlatá kamera – Golden camera za mimoriadny prínos filmovému umeniu. Prevziať cenu Hercova misia a vlastnoručne inštalovať bronzovú plaketu na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach prídu nórska herečka Liv Ullmann, talianská herečka Chiara Caselli a egypský herec Omar Sharif.

Prečítajte si odpovede Petra Hledíka

Slovenským laureátom Hercovej misie bude Ivan Palúch. Vo filme na seba upozornil úlohou Adama – Jednoručku v Markéte Lazarovej (1976) Františka Vláčila. Väčšina slovenských divákov ho pozná ako princa Bajaju (1971) alebo seriálového Adama Šangalu (1972).

Peter HledíkHerec, režisér, scenárista, zakladateľ a riaditeľ filmového festivalu Artfilm v Trenčianskych Tepliciach sa narodil 28. januára 1946 v Bratislave. Vysokoškolské vzdelanie absolvoval na FAMU v Prahe. V roku 1993 sa jeho zásluhou prvýkrát uskutočnila v Trenčianskych Tepliciach komorná prehliadka dokumentárnych filmov. Po troch rokoch sa začala na festivale udeľovať cena Hercova misia, ktorá sa každoročne udeľuje hercovi, ktorý ovplyvnil myslenie, životný štýl a hodnoty svojej generácie. Z pomerne skromných začiatkov sa Petrovi Hledíkovi podarilo vybudovať špecializované podujatie s medzinárodným zvukom, kam ochotne prichádzajú umelci svetového mena.
.[tar]

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk