Na festivale Hory a mesto bude mať premiéru film Polárnik

Na 15. ročníku Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční od 2. do 6. apríla v bratislavskom Auparku, bude mať svetovú premiéru najnovší film slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Polárnik. Snímka o významnom polárnikovi Petrovi Valušiakovi je pritom momentálne ešte len v záverečnej fáze postprodukcie. Barabáš s Valušiakom snímku osobne uvedú v nedeľu 6. apríla o 16:00.

24.03.2014 16:00
Pavol Barabáš Foto:
Na festivale Hory a Mesto po prvý raz premietnu snímku Polárnik. Na fotografii je jej režisér Pavol Barabáš.
debata

"Paľo nás oslovil už v štádiu, keď bol program prakticky uzavretý. Nemohli sme odolať, pretože film sa nám veľmi páčil a navyše jednoznačne patrí do kontextu festivalu, a tak sme sa rozhodli vytvoriť mu miesto v programe a uviesť ho vo svetovej premiére,“ uviedla dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Slovenský polárnik Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podarilo, ako prvým v histórii, prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým Severným ľadovým oceánom cez Severný pól až k brehom Kanady. Práve túto významnú udalosť zaznamenal Pavol Barabáš v dokumente 118 dní v zajatí ľadu (1998). Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám v Antarktíde. Pavol Barabáš okrem toho uvedie na festivale ešte jeden film – Stopy na hrebeni (2013) o zimnom prechode hrebeňa Západných, Vysokých a Belianskych Tatier, ktorý vlani absolvovali Michal Sabovčík a Adam Kadlečík. Tí na festivale priblížia túto expedíciu počas prezentácie Horské priateľstvá.

Na festivale Hory a mesto sa celkovo predstaví 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem výstav. Po skončení podujatia sa vybraný program podujatia presunie do Prešova, Dolného Kubína, Žiliny a Zvolena, ďalej aj do Česka, Maďarska a Poľska.

debata chyba
Viac na túto tému: #premiéra #Pavol Barabáš #Hory a mesto #Polárnik