Jánošík čakal sedem rokov, do kín príde v septembri

25.05.2009 17:19
Václav Jiráček (vľavo) v úlohe Jánošíka a Ivan...
Václav Jiráček (vľavo) v úlohe Jánošíka a Ivan Martinka ako Uhorčík. Autor:

Režisérka Agnieszka Holland dokončuje so svojou dcérou Kasiou Adamik dlho očakávaný historický film Jánošík - Pravdivá história. Po siedmich rokoch nakrúcania a finančných problémov ich čaká už len zvuková postprodukcia, o ktorú sa postarajú v Bratislave, Varšave a Prahe. Koprodukčný poľsko-slovensko-česko-maďarský film sa dostane do slovenských kín po siedmich rokoch od prvej klapky. Premiéra bude 10. septembra. Na televíznych obrazovkách sa film objaví ako štvordielny seriál.

 Po Jánošíkoch v podaní Theodora Pištěka (Jánošík, 1921), Paľa Bielika (Jánošík, 1935) a Františka Kuchtu (Jánošík, 1962) sa na plátne objaví ako legendárny hrdina český herec Václav Jiráček. „Kasia vyberala z viac ako tristo Jánošíkov v Prahe, na Slovensku, vo Varšave. Po výbere sme spoločne vyskúšali 50 najlepších. Vašek nás okamžite nadchol, odlišoval sa od všetkých. Mal nielen pochmúrne, chlapčenské čaro, sústredenosť, zdržanlivosť a úprimný prejav, ale predovšetkým bolo cítiť, že má ten druh vnútornej nezávislosti, bez ktorej sa každý hrdina stáva len jednorozmernou bábkou. Mal v sebe tú iskru, s ktorou som sa stretla u niekoľkých najlepších amerických hercov,“ prezradila o výbere hlavného hrdinu Agnieszka Holland. Jánošíkovho druha Uhorčíka stvárnil slovenský herec Ivan Martinka a ďalšieho zbojníka si zahral poľský herec Michal Zebrowski. Úlohu Jánošíkovej lásky Barbory zverila režisérka americkej herečke Sarah Zoe Canner, ktorá sa dokonca naučila svoju rolu v slovenčine. V ďalších úlohách sa objavia Marián Labuda, Marián Geišberg, Richard Krajčo, Táňa Pauhofová a ďalší.

Film Jánošík – Pravdivá história mal byť pôvodne prvým moderným slovenským veľkofilmom v porevolučnom období. Jeho rozpočet sa za sedem rokov nakrúcania vyšplhal na 6 miliónov eur. Na začiatku nakrúcania sa filmu ujal producent Rudolf Biermann. V období od októbra 2002 do konca januára 2003 vzniklo približne 40 percent filmu. Krátko na to však odstúpil jeden z partnerov a projekt pre nedostatok financií stál šesť rokov. Nakoniec sa ho ujal poľský producent a režisér Dariusz Jabloński. V na­krúcaní tvorcovia pokračovali po šesťročnej pauze, a to v júli 2008. Režisérka film dokončila v rovnakom obsadení, herci sa totiž výrazne nezmenili.

Nakrúcanie nového veľkofilmu trvalo spolu 90 filmovacích dní, počas ktorých sa štáb pohyboval na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši. Vyše stočlenný herecký tím doplnilo niekoľko tisíc komparzistov a 60 jazdcov. Vo filme sa objaví i množstvo zvierat, takmer tisíc oviec a 76 koní. Filmári využili tiež 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní a dve delá. Celkovo minuli 45 kilogramov strelného prachu, vystriedali vyše sto kostýmov, kompletnú výzbroj pre 18-člennú zbojnícku družinu a päť historických kočov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk