Agnieszka Holland: Herci kvôli Jánošíkovi prestali starnúť

03.06.2009 18:10, aktualizované: 04.06.2009 16:13
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland. Autor:

Poľskú režisérku Agnieszku Holland spočiatku príbeh o Jánošíkovi vôbec nezaujímal. Historický film Jánošík - Pravdivá história o najznámejšom slovenskom zbojníkovi nakrútila vďaka dcére Kasii Adamik, ktorá sa na ňom podieľala ako spolurežisérka.

Scenár, ktorý jej ponúkol prvý producent Rudolf Biermann, najprv odmietla, ale nakoniec si ho prečítala a hneď sa jej zapáčil. Na „pravdivom príbehu“ o Jurajovi Jánošíkovi, ako hovorí podtitul filmu, vyzdvihuje najmä jeho univerzálny a súčasný charakter. „Scenár nás upútal, a to bol hlavný dôvod, prečo sme sa na to dali. Od začiatku bolo jasné, že to bude jedno veľké filmové dobrodružstvo, ale nevedeli sme, že nám to zoberie taký kus života,“ prezradila na tlačovej konferencii Agnieszka Holland.

V súčasnosti pracuje v Bratislave na slovenskej verzii filmu, v ktorom by mal Jánošíkovi prepožičať hlas slovenský herec Róbert Roth. Jej dcéra Kasia Adamik práve pracuje vo Varšave na poľskej verzii. Jedine českí diváci budú môcť počuť skutočný Jánošíkov hlas, teda hlas herca Václava Jiráčka. Do ďalších štátov bude distribuovaná slovenská kópia s titulkami.

Nový Jánošík vznikol pôvodne ako diplomový scenár Evy Borušovičovej, ktorá sa po prvý raz „stretla“ s Jánošíkom prostredníctvom literatúry ešte v roku 1980. „Toto semienko niekde vo mne zostalo a všetko, čo sa v detstve zaseje, raz môže vyklíčiť. Vyklíčilo to, keď som sa počas štúdia na scenáristike rozhodovala, na akú tému napíšem diplomový scenár. Nikto vtedy nepredpokladal, že sa to raz nakrúti,“ prezradila Borušovičová. Na jej scenári sa sčasti podieľali aj režisérky, s ktorými konzultovala zmeny aj počas nakrúcania.

Na pľaci si Agnieszka Holland veľmi dobre rozumela aj so svojou dcérou, ktorá s ňou trávila nakrúcania filmov od detstva. I keď sa pokúšala od filmárčiny uniknúť, nepodarilo sa jej to. „Dosť rýchlo sme obe pochopili, že od režírovania neutečie,“ uviedla Holland s tým, že si prácu rozdelili. „Keď bude treba ísť na vysokú horu, tak to bude nakrúcať ona, a keď to bude v chalupe, tak to nakrúcam ja,“ znela ich dohoda, aj keď nie vždy tomu tak bolo. Matka a dcéra si na pľaci rozumejú aj bez slov a nemusia riešiť žiadne tvorivé konflikty. „Máme väčšinou rovnakú umeleckú a filmovú citlivosť,“ povedala o svojej dcére, ktorá je akousi jej dodatočnou energiou.

Autorky filmu Jánošík – Pravdivá história, ktorý bude mať premiéru 10. septembra, sa snažili držať faktov a vychádzať z dobových reálií, reálnosť príbehu zvýrazňujú aj dobové kostýmy a typické slovenské prvky. I keď má film medzinárodné obsadenie, je podľa nich predovšetkým slovenským dielom. Jednu scénu nakrútili dokonca symbolicky na slovensko-poľskej hranici v Tatrách.

Film vznikal pre finančné ťažkosti sedem rokov, počas prestávky vraj predstavitelia hlavných postáv len herecky dozreli, ale nezostarli. Divák by dokonca nemal spoznať rozdiel medzi scénami, ktoré vznikali s odstupom niekoľkých rokov. „Stal sa zázrak, že herci sa v podstate nezmenili. Myslela som si, že všetci tak veľmi chceli, aby sa to dokončilo, že sa nejako silou vôle zastavili v starnutí,“ dodala Holland.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku