Hargašová: Ženy dokážu skôr pohnúť hostí k spovedi

28.11.2009 15:00
Jarmila Hargašová - Lajčáková
Moderátorka Jarmila Hargašová. Autor:

Najbližšie k slávnej Oprah Winfreyovej sa spomedzi slovenských moderátoriek priblížila Jarmila Hargašová. So slovenskými aj českými osobnosťami sa rozprávala v relácii Nočné lampy televízie Markíza. Urobila dokonca aj rozhovor so speváčkou Marikou Gombitovou, ktorá na verejnosti prakticky nevystupuje.

Nechali ste sa niekedy inšpirovať aj slávnou Oprah Winfreyovou?
Sledovala som ju, keď som žila v Amerike na prelome rokov 1999 a 2000. Isto je veľkou inšpiráciou pre každého moderátora. Ale v relácii sme ju nenapodobňovali.

Dajú sa na Slovensku robiť také talkšou ako v Amerike?
Nie. Hlavným problémom sú peniaze. Niektorých hostí totiž treba zaplatiť. A vo väčšine prípadov sme na to nemali rozpočet. Presviedčali sme ľudí, aby prišli zadarmo alebo za symbolický honorár. A na tom sme stroskotávali.

A možno sa aspoň priblížiť k zahraničných moderátorským zručnostiam?
Porovnávať moderátorov v Amerike či západnej Európe so slovenskými je ako miešať jablká s hruškami. V zahraničí pre jedného moderátora pracuje celý tím ľudí, ktorý mu zháňa podklady či vymýšľa otázky. Ja som si všetko pripravovala sama.

Aj hostí ste si pozývali vy?
V mnohých prípadoch som ich musela aj prehovárať. Hostia boli spočiatku nedôverčiví, nechceli prísť pred kamery.

Báli sa?
Musela som ich presvedčiť, že nám nejde o bulvarizáciu ich života a že cez živý prenos neurobím podraz.

Ako ste sa pohybovali na tenkej čiare medzi bulvárom a osobnou spoveďou?
Ťažko je hľadať hranicu. Nechceli sme nikomu ublížiť. Ale mnohé súkromné veci robia reláciu zaujímavejšou pre diváka. A myslím si, že divák cíti, keď je to úprimné, keď to nie sú len povrchné veci, čo ľudia zvyknú vravieť v rozhovoroch. Keď sme Nočné lampy vysielali, nemal ešte bulvár takú silu ako dnes. Ale neskôr ma mrzelo, keď bulvár vytiahol naše relácie z archívu, povytŕhal vety zo spovedí pána Nogu či Dočolomanského a zneužil to na titulných stránkach.

Ako sa vám podarilo dostať z hostí aj spovede na citlivé témy? Musí byť moderátor psychológom?
Trošku psychológie treba mať v sebe. Keby som na hostí pálila jednu otázku za druhou a odmerane, nikdy by som od nich nedostala úprimné spovede. Hostia boli uzavretí, nechceli hovoriť o citlivých miestach. Mala som taktiku, začala som odľahčenejšími témami, aby som človeka uvoľnila, a potom som skúšala hovoriť aj o veciach, o ktorých sa hosťom priveľmi rozprávať nechcelo. Skúšala som sa pozerať na ich život nielen z môjho pohľadu, ale aj z toho ich. Aj na tie udalosti, s ktorými som sa nestotožňovala. Pretože minca má vždy dve strany.

Hovoríte o empatii. Je teda možné, že Oprah Winfreyová sa stala hviezdou aj vďaka tomu, že je žena?
Som presvedčená, že ženy majú väčšiu dávku empatie. A že ľahšie privedú ľudí k spovedi.

Máte na to konkrétny príklad?
Napríklad situáciu s Marikou Gombitovou. Boli sme u nej doma asi rok predtým, ako prišla do relácie. A viedli sme úžasný a otvorený ženský rozhovor. Ona sa pýtala mňa, ja jej. A hoci nechcela rozprávať o autonehode, začali sme tak uvoľňujúco, že sme sa dostali aj k citlivým okamihom jej života. Ona sa napokon rozhovorila a bola to silná a úprimná výpoveď. V tej chvíli bolo počuť aj špendlík padnúť. Až ma zmrazilo, mala som zimomriavky.

Nemal by však mať moderátor odstup?
Keď napríklad spevák Michal David hovoril o dcérke, ktorá mu zomrela, hovoril ako človek, ktorý si to v srdci tisíc raz prežil. Bola som šokovaná. A že som bola príliš zainteresovaná? Neviem. Priatelia mi vraveli, že poznám život mojich hostí lepšie ako oni sami. Určite sa mi stretnutiami menili pohľady na známych ľudí. A keď zomrela pani Zázvorková alebo páni Satinský či Svoboda, mala som pocit, že odišiel niekto z rodiny. Nikdy pre mňa neboli len respondentmi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk