Recenzia: Miloš Forman rozpráva. S nadhľadom a úsmevom

Osemdesiatpäťtisíc dolárov mal v roku 1967 zaplatiť Miloš Forman štátu. Producentovi Carlovi Pontimu sa totiž nepáčila komédia Hoří, má panenko a chcel investované peniaze naspäť. Už vtedy vo svete slávneho predstaviteľa československej novej vlny zachránil francúzsky režisér Francois Truffaut. Zaplatil. Paradoxne, na festivale v Cannes premietanie zrušil štrajk ľavičiarov. Podobných historiek je v celovečernom dokumente Miloš Forman: Co tě nezabije... more. Zaujímavých, úsmevných, občas trošku trpkých.

24.02.2010 08:00
Miloš Forman Foto:
Miloš Forman
debata

Scenárista, režisér a producent Miloslav Šmídmajer ho nakrúcal päť rokov. S Milošom Formanom precestoval kus sveta. A oscarový režisér spomína. Na prvú návštevu kina. Na okamih, keď po jeho otca prišlo gestapo. Na posledné stretnutie s matkou, ktorá tiež skončila v koncentráku. Na to, ako sa nestal banským inžinierom, pretože ho prijali na FAMU. Ako po neúspechu filmu Taking Off žiadal o predĺženie pobytu v Spojených štátoch. Na chudobné začiatky za oceánom aj na oscarovú slávu, ktorá otvára dvere. Na to, ako našiel v džungli slobodu.

Režisér stáča rozprávanie najmä na Formanovu stratenú a znovu nájdenú rodinu a jeho americkú tvorbu. Aj na filmy, ktoré z rôznych dôvodov napokon nenakrútil. Výpovede hercov či producentov, s ktorými pracoval, sú viac oslavou veľkého režiséra. Umelec Formanovho formátu to nepotrebuje. Do kaleidoskopu výpovedí Šmídmajer dômyselne vkladá ukážky z filmov. Šikovne dotvára rozprávanie fotografiami z Formanovho archívu a dobovými materiálmi. Neexperimentuje, dáva priestor hrdinovu svojho dokumentu. A nestavia mu pomník.

Miloš Forman je skvelý rozprávač. Divák si ani nevšimne, že v jeho spoločnosti strávil takmer dve hodiny. Veľmi príjemné.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Miloš Forman: Co tě nezabije…, ČR 2009
scenár a réžia: Miloslav Šmídmajer
kamera: Vlastimil Žán, Martin Kubala
účinkujú: Miloš Forman, Petr Forman, Matěj Forman, Jean-Claude Carriére, Saul Zaentz, Michael Douglas, Annette Beningová, Woody Harrelson a ďalší
slovenská kinopremiéra: 18. februára

debata chyba