Recenzia: Zúfalci nie sú zúfalí. Naopak

Aj keď Jitka Rudolfová namieta, jej Zúfalci sú generačným filmom. Debutujúca tridsiatnička rozpráva o osudoch svojich rovesníkov. S dôvernou znalosťou témy a filmársky nápaditým jazykom.

26.02.2010 07:00
Zuzana Onufráková a Michal Kern stvárnili dvoch... Foto:
Zuzana Onufráková a Michal Kern stvárnili dvoch zo šiestich hrdinov realistickej komédie Zúfalci.
debata

Pred rokmi sa šestica kamarátov z Jablonca rozhodla dobyť Prahu. Dagmara má dvoch synov a despotického manžela. Silvia zaháňa nechuť k práci sekretárky žúrmi, ktoré sa končia v cudzích posteliach. Sociologička Linda, ktorá žije s prelietavým básnikom, túži po dieťati. Radim ani po deviatich rokoch nedoštudoval, jeho priateľka trávi viac času s bývalým milencom. Tomáš hľadá dôvod, aby matke prezradil, že je homosexuál. Tonda predáva topánky a hľadá si priateľa aspoň na jednu noc. Nespokojní so svojimi životmi sa rozhodnú splniť si dávny sen. Utiecť spolu na vidiek.

Postupné predstavovanie hrdinov je invenčné. Trvá však pridlho, kým sa stretnú v rodnom meste a rozhodnú sa zmeniť svoje životy. Nasledujúce rozhovory o spoločnej budúcnosti v krásnom prostredí statku sa prelínajú s predstavami budúcich problémov. Strihom a rozvíjaním motívov autorka prepája časové roviny a zneisťuje diváka. Vo finále obnaží duše šestice zúfalcov až na dreň.

Mozaika osudov je výstižnou sociologickou sondou ľudí, ktorí poznajú len slobodu a svet plný možností, v ktorom sa však nevedia nájsť. O malých i veľkých trápeniach tridsiatnikov rozpráva Jitka Rudolfová s nadhľadom a jemným humorom. Zaujímavo pracuje so zvukovou stopou. A vybrala si divadelných hercov, ktorých tváre ešte nie sú okukané, takže im divák uverí.
Jitka Rudolfová má talent. Jej Zúfalci diváka chytia do svojich osídiel a nepustia ho až do konca.

Hodnotenie Pravdy: 3 hviezdičky z 5

Zúlalci, ČR 2009
scenár a réžia: Jitka Rudolfová
kamera: Michael Kaboš
hrajú: Simona Babčáková, Jakub Žáček, Zuzana Onufráková, Václav Neužil, Pavlína Štorková, Michal Kern a ďalší
slovenská kinopremiéra: 25. februára

debata chyba