Recenzia: Kamene strhnú, aj keď ich hrdinami sú len bábky

Mladá žena túži po dieťati. Muž sa doma sotva ukáže, vyberie sa teda za ním. Do kameňolomu, kde pracuje ako predák.

05.10.2010 10:21
Film Kamene mal premiéru na Art Film Feste Foto:
Film Kamene mal premiéru na Art Film Feste
debata

Prekvapený manžel odmieta ženine pokusy o zblíženie. Nevšíma si pôvabnú krásku, až kým si ju nezačne všímať chlapík z jeho partie. A začína sa dráma… Jej hrdinami však nie sú herci, ale bábky. Nerozprávajú, ale spievajú. Kamene sú animovaný hudobný film. Novinku Kataríny Kerekesovej uviedol do distribúcie Projekt 100.

Príbeh slepej túžby sa odohráva v drsnom prostredí. Bábky chlapíkov, pracujúcich v kameňolome, pripomínajú hranaté a chladné kusy skál, ktoré vytrhávajú z kamenných stien. Ostro s nimi kontrastuje pôvabná bábka ženy. Jej sen o rodine zostáva nenaplnený. Rovnako márne sú aj jej pokusy osviežiť nehostinné miesto stopami krásy a nehy. Tragická nehoda ju vydesí, svojej túžby sa však vzdať nemieni.

Dôležitú úlohu v novom filme Kataríny Kerekesovej hrá hudba, ktorú skomponoval Marek Piaček. Dotvára atmosféru dvoch svetov, ktoré na seba narážajú. A v piesňach sa vyznáva žena zo svojich pocitov, smútkov, trápení i snov. Spojenie obrazov a hudobných motívov stupňuje napätie príbehu, ktorý strhne – aj keď jeho hrdinovia sú len bábky.

Kamene „chytia“ diváka silným príbehom – metaforou, výbornou hudbou aj pôsobivým výtvarným riešením. Vo svojom treťom animovanom filme Katarína Kerekesová potvrdzuje, že je majsterkou svojho remesla.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Kamene, Slovensko 2010
námet, scenár, réžia: Katarína Kerekesová
kamera: Peter Hudák
hudba: Marek Piaček
slovenská kinopremiéra: film uvádza putovná prehliadka Projekt 100, ktorá trvá do konca roka

debata chyba