Recenzia: Allenovo kúzlo slabne, ale stále funguje

Najnovšia komédia Woodyho Allena nie je ničím prevratná ani originálna. Napriek tomu sa snímke Poznáš muža svojich snov darí udržať diváka v dobrej nálade a zvedavosti a niekedy dokonca vyvolá aj smiech. Dokazuje tak, že okukané schémy ľúbostných mnohouholníkov v podaní hercov ako Antonio Banderas, Anthony Hopkins či Naomi Wattsová ešte majú na plátne svoje miesto. Do dejín svojho žánru sa však táto romantická komédia zrejme nezapíše.

23.01.2011 13:00
Gemma Jonesová ako Helen prišla svojej dcére... Foto:
Gemma Jonesová ako Helen prišla svojej dcére Sally v podaní Naomi Wattsovej zvestovať najnovšiu víziu svojej neomylnej veštice.
debata

Cristal povedala…
Alfie chytil vo svojom pokročilom veku druhý dych. Začal cvičiť, opaľovať sa v soláriu, kúpil si luxusné auto a v neposlednom rade sa zbavil aj svojej staromódnej manželky, ktorú vymenil za prostoduchú prostitútku s nevysloviteľným menom. Helen s ním skrátka dostatočne neprežívala entuziazmus z večnej mladosti.

Namiesto toho sa dala opantať spoplatňovanou ,,mágiou". Ťažké obdobie po rozvode jej okrem fľašky sherry pomáha zvládať veštica Cristal, ktorej meno sa čoskoro dostane na začiatok každej Heleninej vety. O jej predpovediach Helen nezabúda dennodenne informovať svoju dcéru Sally a jej nepodareného manžela Roya. Ten sa už niekoľko rokov pokúša zopakovať úspech svojho románového debutu a tak si nenachádza veľa času na banality, ako práca či plodenie potomka. Zato si vždy nájde chvíľku na špehovanie sexi susedky. Aj Sally si čoskoro nájde ,,objekt túžby" a tak ani utrápená Helen nechce zostať sama.

Posledné obdobie Allenovej tvorby charakterizuje – v porovnaní s jeho najlepšími snímkami – priemernosť. Jeho filmy čoraz menej prekvapia a pôsobia ako tisíceré variácie na tú istú tému. Na rozdiel od jeho minuloročnej snímky Užívaj si, ako sa len dá, však tentoraz film nie je vysloveným sklamaním. Téma je pritom takmer rovnaká – ľúbostné aféry vzájomne prepojených postáv, starnúci muži aj ženy zúfalo túžiaci zastaviť po niečom boku čas. Najlogickejším vysvetlením je, že pri použití správnych ingrediencií Allenovo kúzlo ešte stále funguje. Tými ingredienciami sú v prípade filmu Poznáš muža svojich snov – kvalitní herci.

Britskí herci v prevahe
Špičkové obsadenie bolo vždy tajnou zbraňou v arzenáli Woodyho Allena. Napriek tomu, že jeho najnovší film pravdepodobne čoskoro zapadne prachom, vidieť ho sa práve vďaka hercom oplatí. Kde inde divák uvidí Anthonyho Hopkinsa odrátavať minúty do začatia účinkovania viagry? Práve Hopkins predstavuje postavu najbližšiu starnúcim mizantropom, ktorých v minulosti vo svojich snímkach Woody Allen stvárňoval sám. Na rozdiel od Larryho Davida, ktorý v komédii Užívaj si, ako sa len dá Allena vyslovene kopíroval, Hopkins zostal Hopkinsom. Repliky tak prišli o typické filozofovanie, nie však o humor, ktorý je navyše o čosi prirodzenejší a zrozumiteľnejší.

Allen, ktorý sa už dávnejšie vyznal zo svojho znechutenia Amerikou, stavil na prevahu britských hercov. Nebezpečne senilnú Helen stvárnila Gemma Jonesová, známa napríklad z televízneho seriálu Vraždy v Midsomeri. Naomi Wattsová sa zase predstavila ako jej dcéra, nespokojná manželka nezrelého spisovateľa. V menších úlohách sa objavila aj hviezda snímky Milionár z chatrče Freida Pintová, či dokonca Anna Frielová, ktorú na Slovensku preslávila titulná úloha v snímke Bathory. No a, samozrejme, nestarnúci elegán Banderas so svojím exotickým prízvukom. Woody Allen skrátka vlastní veľký tromf, že patrí medzi režisérov, ktorých herci nikdy neodmietnu.

Hodnotenie Pravdy: 3 hviezdičky z 5

Poznáš muža svojich snov, USA, Španielsko 2010
réžia a scenár: Woody Allen
hrajú: Gemma Jonesová, Anthony Hopkins, Naomi Wattsová, Antonio Banderas, Josh Brolin a iní

© Autorské práva vyhradené

debata chyba