Zomrel národopisec Ján Lazorík, známy aj z filmu Iné svety

01.09.2015 17:42
32 lazorik 1x Ján Lazorík
Jána Lazoríka predstavil Marko Škop vo svojom dokumente Iné svety. Autor:

Národopisec, osvetový pracovník a folklorista Ján Lazorík zomrel vo veku nedožitých 95 rokov.

Lazorík, ktorý svoj život prežil v Šariši v Krivanoch, založil v roku 1968 folklórnu skupinu, s ktorou nacvičil desiatky scénok a pásiem autentického folklóru. Podľa jeho námetu a scenára STV nakrútila úspešný seriál Popaterce na nas.

V Krivanoch vybudoval amfiteáter, vyzdobený ľudovými drevorezbami. Z jeho iniciatívy sa tu každoročne koná Hornotoryský folklórny festival a v roku 2009 bolo slávnostne otvorené Centrum ľudovej kultúry a remesiel, jediné svojho druhu na Slovensku. Zozbieral množstvo artefaktov ľudovej kultúry východného Slovenska, hlavne rodného hornotoryského regiónu (piesne, rozprávky, legendy, povesti, rozprávania zo života, príslovia, porekadlá, opisy ľudových zvykov či krojov).

Stovky predmetov ľudovej kultúry zachránil pred zničením a venoval múzeám a vedeckým inštitúciám. Je tiež autorom množstva kníh. Bol jednou z postáv Šariša, ktoré vo svojom dokumente Iné svety (2006) predstavil režisér Marko Škop.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nárečia #Ján Lazorík #národopisec #folkór #Popaterce na nas #Krivany #Hornotoryský folklórny festival #Iní svety
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku