Romana Polanskeho nevydajú do USA, prokurátor sa neodvolal

Na 82-ročného filmára je v USA vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977.

27.11.2015 18:00
Roman Polanski Foto:
Roman Polanski.
debata

Prokuratúra v poľskom Krakove dnes oznámila, že sa neodvolá voči októbrovému rozhodnutiu sudcu Dariusza Mazura, ktorý zamietol žiadosť o vydanie poľsko-francúzskeho režiséra Romana Polańského do USA. Tam je na 82-ročného filmára vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977.

Držiteľa Oscara za réžiu snímky Pianista (2002) obvinili v roku 1977 zo šiestich trestných činov vrátane znásilnenia vtedy 13-ročnej Samanthy Geimer. Päť zo šiestich obvinení neskôr stiahli, keď sa Polański priznal, že mal s mladistvou pohlavný styk a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové psychiatrické pozorovanie, odkiaľ ho po 42 dňoch prepustili. Režisér filmov ako Rosemaryino dieťa (1968), Čínska štvrť (1974), Smrť a dievča (1994) alebo Ghost Writer (2011) však krátko pred vynesením rozsudku z USA ušiel a usadil sa vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej justície. Po vyše 31 rokoch ho zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. USA následne požiadali o jeho vydanie. Švajčiarsko však 12. júla 2010 oznámilo, že žiadosti nevyhovelo a Polańského prepustili z domáceho väzenia.

Vlani koncom októbra Polańského vypočúvala poľská prokuratúra po tom, ako sa zúčastnil na oficiálnom otvorení Múzea histórie poľských židov vo Varšave. Druhý raz ho vypočúvali v januári, keď losangeleská prokuratúra zaslala poľským úradom žiadosť o jeho vydanie. Polański, ktorý plánuje nakrúcať v Krakove film o Dreyfusovej afére, potom koncom februára vypovedal aj na súde. Verdikt mali pôvodne vyniesť už na jar, súd však rozsudok dvakrát odročil s tým, že poľské úrady požiadali americkú stranu o právnu pomoc v tomto prípade.

debata chyba
Viac na túto tému: #zatykač #vydanie #Roman Polanski
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy