Vojtěch Kotek sa cíti ako režisér rovnocenný s hercami

16.01.2016 16:11
Vojtěch Kotek
Vojtěch Kotek počas nakrúcania filmu Padesátka. Autor:

Český herec a režisér Vojtěch Kotek uviedol svoj celovečerný réžijný debut Padesátka (2015) koncom minulého roka. Svoj vzťah s hercami na pľaci považuje za rovnocenný.

„Mnohí sa ma pýtajú na režírovanie v tom kontexte, že ja mladý režírujem často i starších hercov, no ja osobne mám stále pocit, že ten vzťah herec-režisér je v komunikácii, ktorú na pľace majú, absolútne vyrovnaný,“ vyjadril sa mladý režisér, ktorý pri svojej práci potrebuje za každých okolností cítiť záujem zo strany hercov. „Keď režírujem, vyžadujem, aby herec k tomu, čo hovorím, pristupoval s nejakým vlastným názorom a aby mi sám niečo ponúkal. Tak isto ja v pozícii herca potrebujem od režiséra, aby mi vedel odpovedať na moje otázky a potrebujem z neho cítiť, že vie, čo chce. Nikdy to nie je vzťah bábka a bábkar,“ poznamenal 28-ročný Kotek.

Pri svojom debutovom celovečernom režisérskom filmovom počine Padesátka (2015) sa Kotek okrem viacerých zvučných hereckých mien stretol i s dlhoročným kolegom Jiřím Mádlom, ktorý sám tiež nedávno zabrúsil do režisérskych vôd. Čo sa však režisérskej stoličky týka, nikdy si podľa neho s Mádlom nezávideli. „S Jirkom sme zvyknutí pracovať v rôznych variantoch, už som ho raz predtým režíroval v jednom mojom študentskom filme a myslím, že on to vníma podobne. I keď sme obaja tak trochu egomani, tak ako on vie, že je na tom pľaci pre mňa, tak i ja, keby som tam mal byť pre neho, tak tam pre neho budem. Myslím, že toto nám funguje bez problémov,“ uzavrel.

#Jiří Mádl #Vojtěch Kotek #Padesátka #na stoličke režiséra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku