Štúdio RTVS Košice si pripomína 55 rokov televízneho vysielania

24.02.2017 09:00

V sobotu 25. februára 2017 uplynie 55 rokov od začiatku televízneho vysielania v Košiciach. Košické televízne štúdio bolo zriadené ako posledné v rámci územných pracovísk vtedajšej Československej televízii.

Prvé televízne vysielanie košického štúdia 25....
Prvé televízne vysielanie košického štúdia 25. 2. 1962. Autor: archív RTVS

Košické štúdio počas svojej existencie vyrobilo viac ako 60.000 spravo­dajských príspevkov, približne 28.000 relácií vrátane dabingových diel a 5.000 dokumen­tárnych filmov. Od začiatku svojej existencie prinášalo spravodajské informácie a už v prvom roku fungovania odvysielalo priamy prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice – divadelnej hry Jána Kákoša Vietor do tvárí.

Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru v r. 1962 a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru v r. 1963. Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna tvorba, či tvorba pre deti – od rozprávok a večerníčkov až po Zlatú bránu.

„Veľmi ma teší, že veľké výročia RTVS z minulého roku nasleduje ďalšie výročie významné pre región Košíc. Je pre mňa symbolické, že práve v tomto roku spúšťame veľký projekt rekonštrukcie televíznej časti štúdia v Košiciach. RTVS tak dokazuje, že svoj vzťah k regiónom nielen deklaruje, ale ho aj realizuje v praxi,“ uviedol k výročiu košického štúdia generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Unikátne archívne zábery vzniku televízneho štúdia v Košiciach

„Netreba zabúdať na fakt, že s históriou košického televízneho štúdia sú späté kľúčové televízne formáty verejnoprávnej televízie. Práve v Košiciach vznikali relácie Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium či Klipmánia, nesmierne populárna Zlatá brána, v ktorej ako moderátor začínal spevák skupiny No Name Igor Timko, či známe Táraninky s Mariánom Čekovským. Košické štúdio je teda právom hrdé na svoju bohatú históriu a pevne verím, že má pred sebou nemenej úspešné tvorivé obdobie,“ dodáva výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy, ktorý je zároveň riaditeľom súťaže Košický zlatý poklad – najstaršej autorskej súťažnej prehliadky populárnej hudby na Slovensku – minulý rok sa v Košiciach uskutočnil už jej 32. ročník.

Dnes je košické televízne štúdio plnoformátovou súčasťou Štúdia RTVS Košice. Aktívne mapuje dianie v regióne prostredníctvom regionálnych spravodajských štábov, svojou produkciou obohacuje televíznu programovú ponuku RTVS a naďalej dáva priestor na realizáciu televíznym tvorcom, hercom a umelcom z regiónu. Okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Zázračný ateliér, veľkej diváckej obľube sa teší folklórna relácia Kapura. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encyklopédia slovenských obcí a Necelebrity, reláciu o živote v regiónoch Teleregina a participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto.

Špeciálny program k 55. výročiu vysielania košického štúdia na Dvojke

Piatok 24. 2.
6.30 Zlatobránsky pamätníček
10.00 Kráľovská hra
17.20 Prvý riaditeľ, prvý pracovník
17.45 Naživo Teleregina
18.30 Premiéra Brána do televízie – dokumentárny film o tvorbe a ľuďoch spojených s 55 ročnou históriou košického štúdia Slovenskej televízie. Dokumentárny film zachytáva výnimočné momenty z 55 ročnej tvorby košického štúdia Slovenskej televízie. Cez reflexie tvorcov, program i spomienky osobností umeleckého života divák nazrie do televízneho archívu, vráti sa v čase a spozná rozmanitosť programov televízneho štúdia v metropole východu.
19.10 detský blok Veľké detské predstavenie zostavený z legendárnych večerníčkových seriálov zo štúdia Košice: Tri svište, Gaštanko a Gaštaník, Kominárik a kocúrik, Muška Svetluška, Žabčo a Žabinka, Na polici v hrnci.

Sobota 25. 2.
Tri archívne dokumenty zo začiatkov štúdia Košice:
9.00 Korytári
9.25 V čistej vode na Laborci
9.50 Lendacká svad­ba

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výročie #Košice #RTVS #televízne vysielanie #Václav Mika #Zlatá brána
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku