Hrdinom medzi nami bude patriť séria dokumentov

12.05.2017 16:00
Korupčná výchova
Snímka z dokumentu Korupčná výchova s citátom J. A. Komenského. Autor:

Spoločnosť Hitchhiker Cinema v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska pripravuje sériu dokumentov Biele vrany a hrdinovia medzi nami.

Takmer polhodinové dokumenty, venované konkrétnym hrdinom, chcú upozorniť na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločenského dobra, dôstojnosti a jedinečnosti človeka. Pilot série Korupčná výchova režiséra Róberta Švedu uviedol v marci Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest. „Sú témy, o ktorých síce každodenne neuvažujeme, ale náš postoj k nim podstatne určuje našu orientáciu vo svete. Udržanie spoločenstva ľudí sa riadi princípmi, rešpektovanie ktorých umožňuje naše prežitie,“ vyjadrila sa dramaturgička projektu Ingrid Mayerová.

Dokumenty, ktoré sa v roku 2018 dostanú na obrazovky verejnoprávnej televízie, sa zaoberajú kľúčovými otázkami súčasnej spoločnosti. Marek Franko vo svojom filme prinesie tému násilia a zneužívania detí, Dominik Jursa predstaví problematiku mladých talentovaných ľudí, ktorí sa vyslovili k celospoločenským problémom, Lena Kušnieriková sa zameria na občiansky aktivizmus a odhodlanie bojovať za veci verejné na pozadí kauzy Pezinskej skládky, Barbora Sliepková na pozadí kauzy Hedviga Malinová otvorí otázky neznášanlivosti, extrémizmu a xenofóbie, Lenka Moravčíková Chovanec pripravuje snímku o zdevastovanom skorumpovanom zdravotníctve a Róbert Šveda sa v dokumente zameriava na ničenie prírodného bohatstva a zásahy do krajiny.

Korupčná výchova - trailer (pilot BIELE VRANY A HRDINOVIA MEDZI NAMI) from HITCHHIKER Cinema on Vimeo.

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu, ktorú od roku 2008 udeľujú Aliancia Fair Play a VIA IURIS. „Vysoká miesta korupcie trápi občanov a spôsobuje nárast extrémizmu. Je preto vzácne, ak verejnoprávna televízia vytvorí priestor na diskusiu a pomôže hľadať medzi nami tie skutočné vzory,“ povedala Zuzana Wienk z Aliance Fair Play.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Hedviga Malinová #Biela vrana #dokument #Róbert Šveda #Korupčná výchova
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku