Keď režisér filmu Najtemnejšia hodina (2017) Joe Wright ponúkol úlohu britského premiéra Winstona Churchilla Garymu Oldmanovi, herec si len ťažko dokázal predstaviť samého seba v úlohe robustného politika s veľkými lícami a dvojitou bradou. Čerstvý šesťdesiatnik za rolu napokon nedávno získal svojho prvého Oscara aj Zlatý glóbus.
Britského umelca považujú za jeden zo základných kameňov jeho hereckej generácie. Gary Oldman v jednom z rozhovorov priznal, že vo svojom veku si už nemôže dovoliť kvôli postave pribrať 50 kilogramov. Churchillovu konfekčnú veľkosť teda dosiahol vďaka kostýmovým výtvarníkom a mejkapu. Jeho filmové "prevtelenie” do jedného z najvýznamnejších politikov novodobých európskych dejín mal na svedomí umelecký maskér Kazuhiro Tsuji a aj jeho americkí akademici odmenili Oscarom.
Do predobrazu reálnej osobnosti sa rodený Londýnčan presvedčivo napasoval už v 80. rokoch. V životopisnej dráme Sid a Nancy zosobnil ikonického britského punkera Sida Viciousa, lídra kapely Sex Pistols. Aj táto rola problémového búrliváka ho posotila k filmovým antagonistom. V 90. rokoch sa objavoval prevažne v záporných úlohách, vyčíňal v Bessonovom Piatom Elemente aj Leonovi, strašil dokonca ako upír v horore Francisa Forda Coppolu Dracula so sekundujúcou Winonnou Riderovou, Anthonym Hopkinsom a ďalšími hollywoodskymi hviezdami. Škatuľka „filmový zloduch“ mu v médiách prislúcha dodnes, aj keď definuje len časť Oldmanovej rozsiahlej filmografie.
S jeho tvárou si dnes spojí čarodejníka Siriusa Blacka každý fanúšik série o Harrym Potterovi. V Šarlátovom písmene dvoril ešte ako dlhovlasý mladík Demi Moorovej a ako hudobný génius Ludwig van Beethoven sa bozkával s kolegyňou Isabellou Rosseliniovou v životopisnej romanci Nesmrteľná milenka. Počas nakrúcania vtedy pobudol v susednom Česku, kde sa prevažná časť filmu realizovala. Do zatiaľ najvydarenejších filmov o komiksovom Batmanovi, vrátane neprekonaného Temného rytiera, ho obsadil Christopher Nolan.
Gary Oldman je rovnako úspešný aj na divadelnom javisku, už v roku 1983 sa stal členom londýnskej Kráľovskej Shakespearovej spoločnosti (Royal Shakespeare Company). Okrem herectva je aj zdatný filmár. V roku 1997 debutoval ako režisér a scenárista drsnou sociálnou drámou z prostredia londýnskeho predmestia Nil by Mouth, kde reflektoval realitu zažitú na vlastnej koži. Sám Oldman totiž vyrastal v zlých sociálnych pomeroch. Momentálne ho už od roku 2013 zamestnáva jeho druhý film s pracovným názvom Lietajúci kôň, ktorý nielen napísal, ale bude v ňom režírovať samého seba. Príbeh je inšpirovaný fotografom, filmárom a vynálezcom Eadweardom Muybridgeom, ktorého meno je významne zapísané v dejinách kinematografie.
3 krát Gary Oldman
- Kvôli úlohe vo filme Posledná hodina strávil denne 4 hodiny v maskérni a 12 hodín na pľaci
- Za účinkovanie v špionážnej dráme Jeden musí z kola von bol v roku 2012 nominovaný na Oscara
- Za najhorší zo svojej filmografie považuje triler Hriech (2003)