Spoznajte mimoriadne ženy, ktoré menili našu spoločnosť

14.05.2018 14:00
Irena Blühová
Úvodná projekcia cyklu bude patriť filmu o fotografke Irene Blühovej. Autor:

Cyklus dokumentárnych portrétov Prvá o významných slovenských ženách spúšťa v pondelok bratislavské Kino Lumière. „Ide o ženské osobnosti našich dejín, ktoré sa ako ,prvéʻ presadili v rôznych oblastiach života a menili našu spoločnosť na dnešný obraz, kde je žena vo verejnej sfére samozrejmosťou,“ TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Úvodná projekcia cyklu bude patriť filmu o fotografke Irene Blühovej, ktorá ako prvá Slovenka študovala na legendárnom nemeckom avantgardnom Bauhause. Zaznamenala život „pofeudálneho“ Slovenska 20. rokov minulého storočia a bola prvou autorkou mužského aktu v slovenskej fotografii. Film osobne uvedú režisérka Lenka Moravčíková-Chovanec a producentka Barbara Janišová Feglová.

Séria dokumentárnych portrétov o ženách je intímnou spomienkou na osobnosti ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch ako Štúr, Štefánik či Dubček takmer neviditeľné. Tieto ženy sa ako prvé odhodlali vstúpiť na neprebádanú pôdu sebarealizácie a aj napriek tradíciám a predsudkom sa rozhodli vybočiť z radu. Neprávom sa na ne zabúda, no práve ony stáli v čele zápasu o zrovnoprávne­nie žien.

Diváci počas najbližšieho mesiaca uvidia päť filmov série. Ďalšie diely budú uvedené každý pondelok do 11. júna. Filmy priblížia osobné príbehy a dielo botaničky Izabely Textorisovej v réžii Jany Bučky, pilotky Ľudmily Šapošnikovej od Mareka Šulíka, etnografky Sone Kovačevičovej od Terezy Križkovej a prekladateľky Zory Jesenskej od Róberta Švedu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kino Lumiere #dokumentárny cyklus Prvá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku