Pátranie po realite cez obrazovku smartfónu

Prečo sa správame inak vo virtuálnom svete a inak v tom skutočnom? Aj o tom je film Pátranie, ktorý kritici označujú za jeden z najoriginálnejších trilerov posledných rokov.

, 25.08.2018 16:00
Pátranie John Cho Foto:
Herec John Cho v snímke Pátranie, ktorá príde do slovenských kín 13. septembra.
debata

Rozpráva príbeh zúfalého Davida, ktorý začne na vlastnú päsť pátrať po svojej nezvestnej šestnásťročnej dcére. Po tom, čo v oficiálnom vyšetrovaní nenastáva žiaden posun, rozhodne sa prehľadať miesto, kde sa zatiaľ nikto nepozrel a kde všetky tajomstvá zostali dovtedy ukryté – do notebooku svojej dcéry. Do virtuálnej reality, kde dnes mnohí z nás žijeme väčšinu našich životov. Objaví niekoľko prekvapení, až začína pochybovať, či vôbec svoju dcéru poznal tak dobre, ako si myslel.

Triler Pátranie (v origináli Searching) naplno využíva formu rozprávania pomocou obrazoviek notebookov, smartfónov či televízie. Snímka je nakrútená z pohľadu smartfónov a počítačových obrazoviek. Aj vďaka tomu sa film stal hitom tohtoročného festivalu Sundance, kde ho kritici označili za prvotriedny triler dokonale vystihujúci súčasnú dobu. Získal ocenenie NEXT za najlepší film s inovatívnou formou.

Zúfalého otca Davida v Pátraní hrá americký herec John Cho, známy najmä ako poručík Hikaru Sulu z filmovej série Star Trek či ako Harold Lee zo Zahúlime, uvidíme. Ako ženský detektív na čele pátrania po jeho dcére mu sekunduje Debra Messing, ktorú preslávila rola Grace v sitcome Will & Grace.

Film je režijným debutom talentovaného režiséra Aneesha Chagantyho, ktorého si filmový svet všimol vďaka jeho krátkemu filmu SEEDS pri ktorom bola použitá technológia Google Glass, nakrúcanie prostredníctvom futuristických okuliarov, ktoré už v niektorých krajinách dokonca zakázali. Producentom filmu je ruský filmár Timur Bekmambetov známy filmami Wanted či Denná hliadka. Film Pátranie budete môcť v slovenských kinách vidieť od 13. septembra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #smartfón #pátranie #technológia #filmové novinky #John Cho
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy