Hlavná cena Febiofestu patrí animovanému filmu Pán Mora

27.03.2019 08:48
Pán mora
Záner z filmu Pán mora. Autor:

Zvláštne uznanie poroty získal film Spolu sami Diany Cam Van Nguyen a cenu divákov si odniesol film Šarkan Martina Smatanu.

V utorok večer sa v bratislavskom kine Lumiere uskutočnil záverečný ceremoniál 26. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, na ktorom vyhlásili ocenenia súťažnej sekcie V strede Európy.

Porota, do ktorej tento rok zasadol umelecký riaditeľ Londýnskeho festivalu krátkych filmov Philip Ilson, filmová producentka Natalia Libet a zástupkyňa festivalu krátkych filmov v Clermont-Ferrande Sarah Momesso, rozhodovala o víťazovi spomedzi 20 krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych snímok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska.

Hlavnú cenu spojenú s finančnou prémiou 3000 eur získal maďarsko-francúzsky animovaný film Pán Mora (2019) režisérky, scenáristky a animátorky Lucy Tóth, ktorý mal svetovú premiéru na prestížnom Berlinale. Okrem toho porota udelila aj zvláštne uznanie, to patrí českému animovanému filmu Spolu sami (2018) režisérky a scenáristky Diany Cam Van Nguyen. Cenu divákov tento rok získal slovensko-česko-poľský animovaný film Šarkan (2019) režiséra a scenáristu Martina Smatanu.

Záver festivalu patril anglicko-belgickému hororu Mandy – Kult pomsty (2018) režiséra Panosa Cosmatosa s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe, ktorý premietli aj na prestížnom festivale v Cannes.

Febiofest ponúkol počas siedmich festivalových dní v Bratislave viac ako sto filmov, z ktorých väčšinu premietli v slovenských predpremiérach alebo premiérach a v programe festivalu nechýbali ani osobné stretnutia s domácimi a európskymi tvorcami, premietania so živou hudbou, detské snímky či sprievodné podujatia. Medzi hlavných hostí Febiofestu patrili ukrajinský režisér Sergej Loznica, poľský filmár Wojtek Smarzowski a britský režisér a scenárista Peter Strickland.

Festival s podtitulom Best of MFFK Febiofest zavíta do 10. apríla do 15 miest a 17 filmových klubov po celom Slovensku. Filmová prehliadka sa uskutoční v Banskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Lučenci, Martine, Modre, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Prievidzi, Trenčíne a Trnave. Do jedenástich miest Febiofest prinesie i kontroverzný film Klérus (2018) Wojteka Smarzowského, ktorý diváci a diváčky inak nebudú môcť v kinách na Slovensku vidieť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Febiofest 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku