Tulák Charlie vedel ľudí rozosmiať aj dojať

16.04.2019 12:00
Charlie Chaplin Oscary
Charlie Chaplin patril medzi filmárov, ktorí získali hereckého Oscara za film, ktorý sami režírovali. Už na prvom ročníku udeľovania cien Akadémie získal špeciálnu cenu za scenár, réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Cirkus. Autor:

Stál pri zrode filmového umenia a jeho talent obdivujú celé generácie vďačných divákov. Herec, režisér a kráľ grotesky Charlie Chaplin sa narodil pred 130 rokmi.

Na filmové plátno vstúpil v ére nemého filmu, vo veľkých topánkach, s povestným klobúčikom na hlave a s paličkou v ruke. V otrhaných šatách sa stal kráľom, kráľom grotesky. Charlie Chaplin vytvoril nezabudnuteľnú postavu tuláka Charlieho, ktorý chytil za srdce milióny filmových divákov po celom svete. Nepotreboval slová, aby vykreslil obyčajného človeka s jeho radosťami a starosťami, no najmä s veľkým srdcom, ktorý vedel ľudí rozosmiať aj dojať až k slzám.

Charles Spencer Chaplin dobre poznal biedu a nespravodlivosť, ktorú vo svojich gagoch vyťahoval na svetlo. Narodil sa 16. marca 1889 na predmestí Londýna v rodine varietných hercov a od detstva okúsil neľahký život kočovných hercov. Keď otec rodinu opustil a matka sa psychicky zrútila, ocitli sa spolu s nevlastným bratom v sirotinci. Mal vtedy len osem rokov. Jeho život sa o málo zlepšil, keď sa o chlapcov striedavo starali otec s družkou a matka, keď sa na to cítila.

V mladosti sa Chaplin pridal k potulným hercom v pantomimickej spoločnosti Freda Karnoa. Z turné po Spojených štátoch ho stiahol k filmu kráľ komédie Mack Sennett, herec, režisér, producent a majiteľ štúdií Keystone. Od neho sa slávny tulák Charlie vybral do sveta.

Divákom sa predstavil v roku 1914 vo filmoch Chaplin si zarába na živobytie, v ďalších snímkach bol šťastným otcom, predavačom párkov, kulisárom, miláčikom domácej panej, manželkou, vreckovým zlodejom, maliarom aj herečkou. Za jediný rok nakrútil vyše 30 grotesiek a hoci u nás sú už všetky známe s Chaplinom v názve, v origináli jeho meno v názve filmu nie je. Jeho najslávnejší Tulák Charlie sa zrodil v roku 1915 a nasledovali desiatky ďalších úspešných snímok, ktoré obleteli svet.

Chaplin sa stal scenáristom, režisérom aj producentom a pomaly prešiel od ľahkej komédie k satire. Tvrdohlavo sa bránil, aby jeho Tulák Charlie na plátne prehovoril. Ešte v roku 1931 nakrútil Svetlá veľkomesta ako nemý film. Príbeh tuláka, ktorý nezištne zachráni milionára pred samovraždou a chce zachrániť nevidomú kvetinárku pred biedou, no neprávom ho obvinia z krádeže, už nie je na zasmiatie, je vážnou obžalobou nespravodlivej spoločnosti.

Vo filme Moderná doba (1936) sa Chaplin vysmieva životu v pretechnizovanom svete a keď sa začali rozpínať fašisti, nezaváhal a parodoval Hitlera v slávnom filme Diktátor (1938). V 50 rokoch sa sám stal obeťou „honby na čarodejnice“, keď ho v USA obvinili z „neamerickosti“. Hollywood mu dokonca odmietol priznať právo na hviezdu na Chodníku slávy pre jeho ľavicové a morálne sklony, pre radikálov sa stal verejným nepriateľom. V Štátoch ešte dokončil film Svetlá rámp (1952) a usadil sa vo Švajčiarsku na brehu Ženevského jazera.

Všetko im to vrátil v snímke Kráľ v New Yorku (1957), ktorý pranieroval Komisiu pre skúmanie protiamerickej činnosti, ale aj americký spôsob života. Chaplin sa napokon dočkal satisfakcie – film dostal Medzinárodnú cenu mieru. Aj Hollywood kapituloval a udelil mu Oscara za celoživotné dielo (1972), britská kráľovná Alžbeta II. povýšila Chaplina do šľachtického stavu. Sir Charlie Chaplin zomrel v roku 1977 vo veku nedožitých 89 rokov.

3 x Charlie Chaplin

  • mnohé filmy tvoril aj ako hudobný skladateľ (napr. Kid, Moderná doba, Diktátor, Svetlá rámp)
  • bol štyrikrát ženatý, s poslednou manželkou mal osem detí vrátane herečky Geraldine Chaplinovej
  • je autorom novely Footlights, ktorá v roku 1947 slúžila ako predloha k filmu Svetlá rámp

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Charlie Chaplin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku