Prehliadka Kino na hranici venuje retrospektívu Milanovi Kňažkovi

27.04.2019 05:00
Milan Knažko
Slovenský herec Milan Kňažko. Autor: ,

V hraničnom poľskom Tešíne a Českom Těšíne sa v sobotu 27. apríla začne 21. ročník prehliadky Kino na hranici.

V hraničnom poľskom Tešíne a Českom Těšíne sa v sobotu 27. apríla začne 21. ročník prehliadky Kino na hranici. „Okrem bohatého zastúpenia súčasnej slovenskej kinematografie je jedna z retrospektív venovaná slovenskému hercovi Milanovi Kňažkovi, ktorý sa na podujatí zúčastní osobne,“ informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Svoje filmy na festivale uvedú aj dokumentarista Marek Kuboš a herec Martin Huba. „O kultúre a spoločnosti bude diskutovať novinár Martin M. Šimečka,“ dodala.

Najpočetnejšie je na festivale každoročne zastúpená sekcia nových českých, poľských a slovenských filmov. Z hranej tvorby sa divákom predstavia slovenské diela Ostrým nožom Teodora Kuhna, Trhlina Petra Bebjaka, Punk je hned! Juraja Šlauku, Pivnica Igora Vološina, ale aj koprodukčné snímky Jan Palach Roberta Sedláčka, Toman Ondřeja Trojana, Domestik Adama Sedláka, Chvilky Beaty Parkanovej, Teroristka Radka Bajgara, Milosť Jana Jakuba Kolského či Hovory s TGM Jakuba Červenku, na ktorého projekcii sa osobne zúčastní predstaviteľ T. G. Masaryka Martin Huba.

Dokumentárnu tvorbu zastupujú filmy Dobrá smrť Tomáša Krupu, Niečo naviac režisérskej dvojice Palo Kadlečík a Martin Šenc, Okupácia 1968 očami piatich režisérov Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymków, Stephan Komandarev z krajín okupujúcich armád, cestopisné dokumenty Tieň jaguára Pavla Barabáša a Lada svetom Na žiguli cez Himaláje Michala Fuliera. Marek Kuboš, čerstvý držiteľ ocenenia Slnko v sieti za Najlepší dokumentárny film, osobne predstaví svoj úspešný Posledný autoportrét. Diváci uvidia tiež krátkometrážne animované filmy Žltá Ivany Šebestovej, Monštrum Martina Snopeka, Fifi Fatale Márie Kralovič a dokumentárny projekt Spýtaj sa vašich 68 Barbory Berezňákovej.

Slovenské filmy figurujú tiež v tematických sekciách. Napríklad Cyklus Femme Fatale venovaný silným ženským hrdinkám uvedie dva filmy Juraja Jakubiska – Sedím na konári a je mi dobre (1989) v hlavnej úlohe s Markétou Hrubešovou a historickú snímku Bathory (2008) s Annou Frielovou.

Z našich tvorcov organizátori prehliadky pripravili retrospektívu hercovi Milanovi Kňažkovi. Z jeho mimoriadne širokej filmografie vybrali filmy Rusalka (1977) Petra Weigla, Zánik samoty Berhof (1983) Jiřího Svobodu, Devět kruhů pekla (1987) Milana Muchnu, Dobří holuby se vracejí (1988) Dušana Kleina a televízny film z roku 2005 Rána z milosti Jiřího Svobodu.

Súčasťou sprievodných podujatí je debata pod názvom Kultúra 1989 2019: bilancia ziskov a strát, na ktorej budú diskutovať Krzysztof Zanussi, György Varga, Petr Oslzlý a slovenský novinár Martin M. Šimečka. Prehliadka potrvá do 3. mája.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Milan Kňažko #Kino na hranici
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku