Šarkana zaradili do filmotéky MoMA v New Yorku

03.06.2019 14:00
Šarkan Martin Smatana
Bábkový film Šarkan Martina Smatanu mal svetovú premiéru na Berlinale. Autor:

Slovenský bábkový film Šarkan režiséra Martina Smatanu, ktorý premiérovo predstavili na 69. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne, bude od júna súčasťou filmotéky umeleckej galérie Múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku.

MoMA vytvoril filmový cyklus pre rodiny s deťmi vo veku od štyroch do desiatich rokov. Organizuje premietania určené pre malých aj veľkých divákov, ktorí majú možnosť nahliadnuť do bohatého sveta filmu a vybudovať si vzťah k filmom rôznych žánrov.

„Keď sme film dokončovali, vôbec som nepočítal s tým, že by mohol vzbudiť až toľko pozitívnych ohlasov od divákov v distribúcií a na festivaloch a už vonkoncom som nepredpokladal, že by mohol byť využitý aj ako pomôcka pri filmovej výchove detí v takej inštitúcií, akou je MoMA v New Yorku,“ vyjadril sa režisér Martin Smatana. Šarkan bude vo filmotéke galérie k dispozícií niekoľko rokov.

Od uvedenia na Berlinale Šarkana premietli na viac ako desiatich filmových festivaloch, získal ocenenie pre najlepší detský film na festivale animovaných filmov v Štutgarte, cenu divákov na MFFK Febiofest a v najbližšej dobe ho uvedú na prestížnom festivale animovaných filmov v Annecy alebo v rámci pásma s animovanými filmami na festivale v Karlových Varoch. Okrem festivalových uvedení je plánovaná kinodistribúcia vo Francúzsku, Taliansku a Českej republike. Slovenskí diváci a diváčky budú mať možnosť film vidieť v kinách po celom Slovensku od 13. júna, kam ho prináša spoločnosť ASFK ako predfilm k titulu Veľký zlý lišiak a iné príhody.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#film #New York #šarkan #animovaný film #Martin Smatana
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku