Šarkana zaradili do filmotéky MoMA v New Yorku

Slovenský bábkový film Šarkan režiséra Martina Smatanu, ktorý premiérovo predstavili na 69. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne, bude od júna súčasťou filmotéky umeleckej galérie Múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku.

03.06.2019 14:00
Šarkan Martin Smatana Foto:
Bábkový film Šarkan Martina Smatanu mal svetovú premiéru na Berlinale.
debata

MoMA vytvoril filmový cyklus pre rodiny s deťmi vo veku od štyroch do desiatich rokov. Organizuje premietania určené pre malých aj veľkých divákov, ktorí majú možnosť nahliadnuť do bohatého sveta filmu a vybudovať si vzťah k filmom rôznych žánrov.

„Keď sme film dokončovali, vôbec som nepočítal s tým, že by mohol vzbudiť až toľko pozitívnych ohlasov od divákov v distribúcií a na festivaloch a už vonkoncom som nepredpokladal, že by mohol byť využitý aj ako pomôcka pri filmovej výchove detí v takej inštitúcií, akou je MoMA v New Yorku,“ vyjadril sa režisér Martin Smatana. Šarkan bude vo filmotéke galérie k dispozícií niekoľko rokov.

Od uvedenia na Berlinale Šarkana premietli na viac ako desiatich filmových festivaloch, získal ocenenie pre najlepší detský film na festivale animovaných filmov v Štutgarte, cenu divákov na MFFK Febiofest a v najbližšej dobe ho uvedú na prestížnom festivale animovaných filmov v Annecy alebo v rámci pásma s animovanými filmami na festivale v Karlových Varoch. Okrem festivalových uvedení je plánovaná kinodistribúcia vo Francúzsku, Taliansku a Českej republike. Slovenskí diváci a diváčky budú mať možnosť film vidieť v kinách po celom Slovensku od 13. júna, kam ho prináša spoločnosť ASFK ako predfilm k titulu Veľký zlý lišiak a iné príhody.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #New York #šarkan #animovaný film #Martin Smatana