Miluje festival vo Varoch strieľanie či nakrúcanie?

01.07.2019 14:08

Desiatky českých a slovenských osobností z rôznych oblastí kultúry adresovali vedeniu Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch (KVIFF) otvorený list.

Signatári v ňom vyjadrujú znepokojenie nad tým, ako festival navonok reprezentuje jeden z jeho sponzorov, firma Česká zbrojovka.

"Domnievame sa, že sviatok filmu a slobody by z princípu nemal byť platený firmou, ktorá podľa zdrojov ako Amnesty International v minulosti porušovala kódex EÚ o obchode so zbraňami. Sme presvedčení, že ľudské práva by mali vždy stáť nad biznisom. Preto my nižšie podpísaní apelujeme na vedenie KVIFF, aby sa budúci ročník konal bez podpory Českej zbrojovky. Omnoho radšej sa zúčastníme skromnejšej, ale o to hrdšej oslavy filmu v Českej republike,“ tvrdia tvorcovia ako napríklad Tereza Nvotová, Aňa Geislerová, Jan Hřebejk, Martin Štrba, Juraj Nvota a mnohí ďalší.

Julianne
		Moore s manželom, 
		Bartom...
Missky
		Nikol Švantnerová (vľavo) v
		kreácii...
+25Jún 2010 - Julianne
		Moore
V
zoznamoch...

Česká zbrojovka si vyslúžila kritiku aj za dvojzmyselný slogan "We love shooting“, ktorým na sociálnych sieťach propagovala tohtoročnú účasť na festivale. Frázu totiž možno preložiť ako "Milujeme nakrúcanie“, no zároveň aj ako "Milujeme strieľanie“. Ako v stanovisku pre médiá uviedla hovorkyňa KVIFF Uljana Donátová, vedenie festivalu bude otvorenému listu venovať pozornosť pri hodnotení aktuálneho ročníka.

VIDEO: Pozrite si príchody hviezd na festival vo Varoch!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#MFF Karlove Vary 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku