Na HBO bude mať premiéru špionážny seriál Bez vedomia s Táňou Pauhofovou v hlavnej úlohe.

31.10.2019 19:00
bez vedomia
Táňa Pauhofová stvárnila hlavnú ženskú postavu v novinke televízie HBO Bez vedomia. Autor:

Nezvestného partnera Táni Pauhofovej stvárnil Martin Myšička a televízia HBO uvedie minisériu 17. novembra. Režisérom je Ivan Zachariáš.

Miniséria odohrávajúca sa v totalitnom Československu krátko pred revolučnými udalosťami roku 1989 rozpráva príbeh manželov Marie a Viktora. Dvojica žijúca dvanásť rokov v londýnskom exile sa rozhodne vrátiť do Československa, no krátko na to zisťujú, že tam ich domov už dávno nie je.

Viktor za dramatických okolností zmizne a Mária zrazu stojí pred najväčšou výzvou svojho života – ak chce svojho manžela nájsť, musí vstúpiť do tajomného šera spravodajských služieb, do neviditeľného sveta, o ktorom nevie vôbec nič, zatiaľ čo on ju pozná dokonale.

Podľa tvorcov série však nejde len o príbeh o hľadaní zmiznutého. Ako sa zhodujú, je to predovšetkým seriál o hľadaní pravdy, ktorá má, aj keď niekedy veľmi bolí, spoločne s láskou zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.

Kreatívnu producentku HBO Europe Terezu Polachovú na projekte zaujal najmä jeho presah do súčasnosti a popis hlavnej hrdinky. „Ten dej sa odohráva v minulosti, no paralely k dnešku sú viac než zrejmé. Atraktívny bol pre mňa aj príbeh hlavnej hrdinky, pretože v momente, keď sa pohybujeme na šachovnici špionážnych služieb, býva to väčšinou líčené zo strany superženy, agentky a nie zo strany niekoho ako my. Túžila som po príbehu, kde by bola silná hlavná hrdinka, ale realistická,“ uviedla producentka.

To napokon ocenila aj predstaviteľka hlavnej postavy Táňa Pauhofová. „Mala som pocit, že postava Marie je výnimočná práve tým, že vôbec nie je výnimočná a že nie je nijakým spôsobom hlavným hýbateľom deja, skrz ňu je len rozprávaný. A práve vďaka tej nevýnimočnosti, sa s ňou môže divák stotožniť. To, čo sa stane jej, sa môže stať hocikomu z nás a kedykoľvek, nielen v 89-tom,“ povedala herečka.

Mariinho nezvestného partnera stvárnil Martin Myšička. „Som rád, že som mohol spolupracovať s Ivanom Zachariášom. Urobil by som to, aj keby som mal hrať len jednodennú rolu,“ podotkol s úsmevom. „Rád účinkujem v projektoch, vďaka ktorým si divák spätne uvedomí, že je v nich zakódované niečo, čo si predtým ani nevšimol. Fascinuje ma, že kontinuita toho, čo sa deje, stále funguje a pohľad do minulosti môže byť súčasne pohľadom do prítomnosti,“ do­dal.

V seriáli ďalej účinkujú Lenka Vlasáková ako Mariina sestra, ale aj britská herečka Hattie Morahan, ktorá stvárnila postavu záhadnej kultúrnej atašé britskej ambasády. Ďalšiu výraznejšiu ženskú rolu, sekretárku Milušku, si zahrala Kristýna Podzimková. Štátnu bezpečnosť v novinke zastúpia Jan Vlasák ako životom ťažko skúšaný plukovník Vlach a Martin Hofmann ako bývalý kriminalista. Viktorovho priateľa, Čechoangličana pracujúceho na ambasáde, hrá David Nykl.

Scenár seriálu napísal Ondřej Gabriel. Ako prezradil, je to jeho prvý realizovaný scenár. „Dal som Tereze Polachovej asi 20 námetov, z toho asi štyri alebo päť špionážnych a vybrala si tento. Celý život sa zaujímam o históriu – kto sa zaujíma o históriu, zaujíma sa aj o politiku a kto sa zaujíma o politiku, nemôže sa vyhnúť tajným službám, pretože práve tajné služby poskytujú politikom podklady k rozhodovaniu a informácie, ku ktorým sa inak nedostanú,“ priblížil mladý scenárista.

„Tvorba príbehu bola veľmi poučná, na scenári sme pracovali viac ako dva roky, niekoľkokrát sme ho prepisovali. Veľa som sa pritom naučil a hlavne ma to veľmi bavilo," uzavrel scenárista.

Ivan Zachariáš do projektu vstúpil už na jeho začiatku. „Čítal som už prvú verziu scenára. Dostal som do rúk pilotnú epizódu, synopsu, kam sa dej bude uberať a popis postáv a bavilo ma to. Postavy boli vykreslené veľmi pekne, čo ma presvedčilo,“ priznal.

Pôvodná verzia scenára bola o niečo zložitejšia, to však známemu režisérovi podľa vlastných slov imponovalo. „Keď sme neskôr scenár čistili a vynechávali niektoré veci, trpel som, no je pravda, že bol príliš komplikovaný,“ usúdil Zachariáš.

Hudbu pre film zložil Petr Malásek, o kameru sa postaral Jan Velický. Prvé dve časti Bez vedomia uviedli na medzinárodných filmových festivaloch v Karlových Varoch a v Toronte, kde novinku prijali priaznivo. Seriál okrem toho získal čestné uznanie medzinárodnej poroty festivalu Serial Killer v Brne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Táňa Pauhofová #seriál #HBO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku