Riaditeľ Berlinale Bauer sa zaplietol s nacistami viac, ako sa vedelo

01.10.2020 18:16
berlinale Sophia Loren Alfred Bauer
Prvý riaditeľ Berlinale Alfred Bauer (vpravo) na snímke z roku 1959 spolu s herečkou Sophiou Loren a americkou novinárkou Elsou Maxwell. Autor: ,

Zakladateľ medzinárodného filmového festivalu Berlinale sa zaplietol s nacistickým režimom viac, ako sa dosiaľ vedelo. Vyplýva to z novej štúdie mníchovského Ústavu pre súčasné dejiny. Podľa historikov po vojne systematicky zakrýval stopy svojej činnosti v čase Tretej ríše.

Berlínsky medzinárodný filmový festival vznikol v roku 1951. Právnik a filmový historik Alfred Bauer bol jeho riaditeľom od samého začiatku do roku 1976. Štúdiu o Bauerovej minulosti si u mníchovských historikov objednalo súčasné vedenie berlínskeho festivalu. Hlavný autor štúdie Tobias Hof pritom dospel k záveru, že Bauer prispel „nezanedbateľne“ k fungovaniu filmového priemyslu Tretej ríše, „a teda ku stabilizácii a legitimizácii nacistickej vlády“.

Bauer bol referentom Správy ríšskeho filmu (Reichsfilmin­tendanz), ktorú vo februári 1942 založil minister propagandy Joseph Goebbels. Podľa Hofa mal neskorší prvý riaditeľ Berlinale vďaka svojej práci v rokoch 1942 až 1945 veľmi dobré informácie o nemeckom filmovom priemysle a v plánovaní produkcie hral dokonca „ústrednú úlohu“. Podľa dokumentov, na ktoré historik pri bádaní narazil, si bol Bauer plne vedomý roly filmu v nacistickej propagande.

Štúdia uvádza, že Bauer už od roku 1933 bol členom rôznych nacistických organizácií a členom Národnosocialis­tickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) sa stal už v roku 1937. Po vojne v procese takzvanej denacifikácie vedome klamal a snažil sa svoju rolu v nacistickej mašinérii bagatelizovať. V chaotickej povojnovej dobe sa mu dokonca sčasti podarilo vytvoriť o sebe obraz „presvedčeného a aktívneho“ odporcu nacistov. Dokumenty podľa historika Hofa odhaľujú okrem iného Bauerov „bezškrupulózny oportunizmus“.

Súčasná šéfka Berlinale Mariette Rissenbeeková označila informácie o pôsobení Bauera v nacistickej propagande za „desivé“. „Nové poznatky menia tiež náš pohľad na prvé roky Berlinale,“ dodala Holanďanka, ktorá stojí od vlaňajšieho roka na čele festivalu s Talianom Carlom Chatrianom.

Poľský režisér Andrzej Wajda drží čestnú cenu...
Poľský režisér Andrzej Wajda drží čestnú cenu zakladateľa festivalu, Cenu Alfreda Bauera, za film Tatarak (Sladká horúčka) na 59. filmovom festivale Berlinale v roku 2009. Autor: TASR/AP

Po Bauerovej smrti v roku 1986 po ňom Berlinale pomenovalo jednu z filmových cien. Tá sa od tohto roka neudeľuje. Už v januári totiž noviny Die Zeit priniesli prvé informácie o tom, akú rolu Bauer v 30. a 40. rokoch minulého storočia v nemeckej kinematografii hral. V minulosti Cenu Alfreda Bauera získala okrem iných poľská režisérka Agnieszka Hollandová či jej krajan Andrzej Wajda.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Berlinale
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku