Slovenský kreslený film Idiot zbiera ceny vo svete

09.10.2020 06:00
Animovany film Idiot
Slovenský animovaný film Idiot zožal úspechy na svetových festivaloch. Autor:

Slovenský animovaný film Idiot, za ktorého vznikom stoja košický scenárista a režisér Dušan Davidov a animátor Martin Kolčak, boduje aj vo svete. Získal ceny už na 19 filmových festivaloch v USA, Indii, Austrálii, Venezuele, Peru, Bolívii, Holandsku, Taliansku či na Filipínach.

VIDEO: Režisér filmu Dušan Davidov o Idiotovi.

Kuriózne ho tento rok zaradili aj medzi najlepšie animované snímky na hollywoodskom festivale hororových filmov v Los Angeles.

Film Idiot z roku 2018 má iba 19 minút, no jeho tvorba trvala až štyri roky. Ako názov napovedá, inšpiroval sa rovnomenným dielom Fjodora Michajloviča Dostojevského.

V príbehu sledujeme bezvýznamného úradníka, ktorého dobromyseľnosť ostatní zneužívajú a ktorý je ochotný vždy pomôcť aj za cenu nepochopenia. Témou je altruizmus a jeho vnímanie ako slabosti.

„Je to téma, ktorá sa nás všetkých dotýka, lebo v každom z nás je kus ‚idiota‘, to znamená toho, ktorý chce pomáhať, kus altruistu, toho ‚človeka‘. A v dnešnej dobe mám pocit, že tá človečina je veľmi potrebná,“ uviedol režisér Davidov.

Film vznikal z obmedzených zdrojov, podporu získal od Audiovizuálneho fondu v sume 15-tisíc eur a od Literárneho fondu zhruba 3 000 eur. Na filme sa podieľal 12-členný tím, hudbu mal na starosti skladateľ Ján Kovalčin, pri dabingu pomáhali košickí herci.

„Pravda je, že ak by sme do toho nedávali vlastné peniaze, asi by to neuzrelo svetlo sveta. Jednoducho, u nás sa takto robí, musíte veľmi chcieť, túžiť a dúfať,“ skonštatoval Davidov.

Najintezívnejšia práca na filme bola v roku 2018. Po dokončení snímku poslali na medzinárodné festivaly, prelomovým bol úspech na minuloročnom Indo Global International Film Festival v indickom Bombaji.

Ďalšia prestížna cena pre film prišla z tohtoročnej súťaže Accolade Global Film Competition v americkom San Diegu. „Idiota“ si paradoxne vyžiadali a ocenili aj na Hollywood Blood Horror Festivale.

Film tak možno vnímať rôznym spôsobom. „Pôvodne sme to robili ako komédiu, potom ako grotesku, nakoniec z toho vyšla psychologická dráma a cenu sme dostali za najlepší horor v Amerike,“ poznamenal Davidov s úsmevom.

Na Slovensku mohli diváci film vidieť v košickom Kine Úsmev začiatkom tohto roka v rámci Košice International Monthly Film Festivalu, kde tiež získal cenu za najlepší animovaný krátky film. Autori plánujú sprístupniť snímku na internete, ale vzhľadom na stále aktuálnu účasť na festivaloch až na budúci rok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Martin Kolčak #Idiot #film #festivaly #Dušan Davidov #animovaný film
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku