Kto je Oleg Meňšikov, ktorý stvárni Dubčeka?

, , 07.11.2020 09:53, aktualizované: 14:04

Jeden z najuznávanějších ruských filmových a divadelných hercov Oleg Meňšikov, narodený 8. novembra 1960, je slovenskému publiku známy z hlavnej roly Andreja Tolstého v poslednom filme NikityuMichalkova Barbier sibírsky, aleboo z jeho slávnej drámy Unaveni slnkom. Herec oslávi šesťdesiatku.

Pozrite si trailer k oscarovému filmu Unavení slnkom
Oleg Meňšikov (vľavo) má stvárniť Alexandra...
Oleg Meňšikov (vľavo) má stvárniť Alexandra Dubčeka v pripravovanom seriáli. Na snímke s hlavným producentom Andrejom A. Lecom Autor: Archív Leca Production

Pripomeňme, Oleg Meňšikov si zahrá postavu Alexandra Dubčeka v pripravovanom seriáli Dubček – ľudská tvár s podtitulom Sloboda alebo smrť. Leonida Brežneva stvárni legendárny francúzsky herec Gérard Depardieu.

Meňšikov vyrastal v Moskve, v mladosti si ako nadšený klavírista obľúbil operetu. Jeho otec bol vojenský inžinier a matka lekárka. V detstve sa v hudobnej škole naučil hrať na klavír a na husle. Po končení divadelnej školy začal vystupovať v divadle a vo filme debutoval v roku 1981 v Michal­kovovej lyrickej komédii Príbuzenstvo.

Ruský režisér Nikita Michalkov (v strede)  v...
Ruský režisér Nikita Michalkov (v strede) v Cannes v roku 2010, keď predstavil svoj film Unavení slnkom 2: Odpor. Autor: SITA

V roku 1994 sa s Michalkovom stretol znova v najslavnějšom filme ich oboch, v dráme Unaveni slunkom. Snímka získala Oscara za najlepší neanglický film i hlavnú cenu na festivale v Cannes.

Menšikovovi rola dôstojníka NKVD, ktorý sa vracia, aby sa pomstil manželovi svojej bývalej lásky, mu imezinárodní uznanie, a tiež rolu v modernom filmovom prerozprávanmí Tolstého rovnomennej poviedky Kavkazský zajatec (1996).

Spolupráca s Michalkovom pokračovala i vo filme Barbier sibírsky (1998), kde si Oleg zahral mladého kadeta Andreja Tolstého bláznivo zamilovaného do Američanky v podaní Julie Ormondovej. Herec film označil za vyznanie lásky k Rusku.

Ďalšiu významnú úlohu získal o rok neskôr vo výpravnom velkofilme Régisa Wargniera Východ-Západ. V roku 2010 sa znovu vrátil do role Míťu v menej úspešných pokračovaniach slávného Michalkovovho filmu Unavení slnkom 2: Odpor a následne i Unavení slnkom 3 – Citadela.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Oleg Meňšikov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku