Kino Lumière oživí hudobné filmy, začína koncertom Tublatanky z prelomového roku 1989

Odvysielajú videozáznam koncertu Pravda víťazí, ktorý strihali pod vplyvom dramatických revolučných udalostí.

, 28.02.2021 08:00
2 Tublatanka Foto:
Tublatanka v pôvodnom zložení s Maťom Ďurindom a Paľom Horváthom.

Kino Lumière oživuje svoj divácky obľúbený cyklus Music & Film, v marci ho predstaví v retro verzii. Vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma uvedie tri filmy, ktoré priblížia hviezdy našej pop-music.

Filmy budú uvedené v online premiére, cyklus otvorí film Tublatanka – Pravda víťazí (1989) v pondelok 1. marca o 20.20 hod.

Tublatanka – Pravda víťazí je „videozáznam koncertu skupiny Tublatanka, ktorý sa uskutočnil 16. septembra 1989 v amfiteátri na Búdkovej v Bratislave,“ približuje snímku dramaturg Miro Ulman, ktorý stojí za výberom unikátnych filmov v retro verzii cyklu Music & Film.

„Film vyšiel na VHS pred Vianocami 1989 a bol beznádejne vypredaný. Potom bol dvadsať rokov považovaný za stratený. Našiel sa spolu s filmom Štefana Semjana Bratislava – Čertovo kolo medzi materiálmi prevezenými z Koliby do Slovenského filmového ústavu.“ Medzi dvanástimi piesňami Tublatanky vo filme zaznejú i hity Žeravé znamenie osudu, Dnes, Láska, drž ma nad hladinou či Pravda víťazí.

„Keď som sa pustil do príprav filmu s Tublatankou, vôbec som netušil, že počas zostrihu sa udejú epochálne historické zmeny… Vypukla Nežná revolúcia,“ spomína na vznik filmu jeho režisér Ladislav Kaboš.

„Keď sme mali za sebou pár sto strihov, išli sme na Václavák na demonštráciu. Spolu s tisíckami ľudí sme štrngali kľúčmi a počúvali prejavy z balkóna Melantrichu. Práve sme strihali ústrednú skladbu Pravda víťazí. Vložili sme do nej silné zábery študentskej demonštrácie na Národnej triede. Ulice zaplnili davy, demonštrácie boli čoraz mohutnejšie, už nič nemohlo zastaviť šialenú energiu ľudí, ktorí túžili po slobode. Bolo to fascinujúce.“

Film je nielen záznamom magickej atmosféry živého koncertu Tublatanky, autenticky zobrazuje aj revolučnú náladu novembrových dní roku 1989.

Filmy o Marike Gombitovej či o kapele Tublatanka naživo uvedie hudobný publicista a dramaturg Juraj Čurný. Diváci sa môžu tešiť aj na dokument Bratislava – Čertovo kolo (1989) o legendárnom jednodennom česko-slovenskom hudobnom festivale z konca 80. rokov minulého storočia.

Nasledujúci pondelok 8. marca o 20.20 hod. cyklus pokračujem filmom Marika Gombitová – Ateliér duše (1987) tiež od Ladislava Kaboša. Ide o nekonvenčný portrét i hudobné vyznanie Mariky Gombitovej, ktorý vyšiel na historicky prvej stereofónnej videokazete s videoklipmi v Československu. Ako bonus bude s filmom uvedený zostrih recitálu Adresa ja, adresa ty.

Filmy o Marike Gombitovej a Tublatanke uvedie naživo hudobný dramaturg a publicista Juraj Čurný, známy divákom aj ako spolumoderátor mnohých televíznych relácií, aktuálne populárnej Chart Show.

Cyklus vyvrcholí v pondelok 15. marca o 20.20 hod. dokumentom Bratislava – Čertovo kolo, ktorý nakrútil Štefan Semjan, režisér filmu Na krásnom modrom Dunaji (1994). Zachytáva jednodenný česko-slovenský hudobný festival, ktorého druhý ročník sa uskutočnil v hale na bratislavských Pasienkoch v októbri 1988. Vystúpili na ňom kapely E, Garáž, Už jsme doma, Bez ladu a skladu, Laura a její tygři, Půlnoc či Marián Varga, režisér ich vystúpenia doplnil čiernobielymi zábermi vtedajšej Bratislavy.

Vstupenky sú za symbolickú cenu 2 eurá. Viac informácií o projekte aj o spôsobe pozerania filmov vo virtuálnom kine je na stránke Kino Lumiere.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Tublatanka #Kino Lumiere #kino doma