Nemci si urobili vlastnú verziu filmu V sieti, tvorcovia plánujú žalobu

Nemecká stanica RTL chcela kúpiť film, potom zrazu uviedla svoj program o sexuálnom zneužívaní detí na internete. Tvorcovia plánujú žalobu.

11.03.2021 08:00
V sieti Foto:
Jedna z protagonistiek filmu V sieti.
debata

Najskôr si vyžiadali film, potom si ho urobili sami. Uvádza to na svojom facebooku režisér oceňovaného českého dokumentu Vít Klusák. Film nakrútil spolu s Barborou Chalupovou a v stredu ho v premiére uviedla slovenská verejnoprávna televízia, ktorá je aj koproducentom fil­mu.

Film v nasimulovaných podmienkach ukazuje tri dospelé dievčatá s výzorom detí, ktoré sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach a zoznamkách prezentujú ako 12-ročné. Vzápätí po založení účtov sa na ne vrhnú sexuálni predátori, s ktorými dievčatá počas desiatich filmovacích dní komunikujú a s niektorými sa aj osobne stretnú. Všetko snímajú kamery, sledujú odborníci.

„Práve sme zistili, že nám nemecká televízia RTL ukradla V sieti. Ich produkcia si 19. januára vyžiadala kópiu filmu s tým, že ho uvažujú kúpiť. Po dvoch týždňoch odkázali, že nemajú záujem. A teraz sa vytasili s vlastným kusom,“ napísal režisér 8. marca. „Upútavku na dnešné uvedenie o 20:15 zverejnili iba 24 h vopred… Schválne, koľko spoločných rysov odhalíte!“ uvádza režisér.

Pre český server irozhlas.cz potvrdil, že tvorcovia chystajú právne kroky proti nemeckej televízii. Záujem o úspešný dokument, ktorý ešte pred uvedením do televízií videlo 600-tisíc divákov (a to dohromady všetky tri verzie pre tri rôzne vekové skupiny), majú ďalší nemeckí distribútori. Bol už aj nadabovaný do nemčiny, pre pandémiu sa však premietanie v Nemecku zdržalo.

„Boli sme oslovení jednou nemeckou distribučnou spoločnosťou, ktorá chce originálny film V sieti uviesť do kín. Je k tomu všetko nachystané," uviedol pre irozhlas.cz Vít Klusák. „Boli sme oslovení aj nemeckou produkciou stať sa svetovým predajcom formátu filmu. Chceli nás zastupovať nielen pre nemecký trh, ale pre celý svet. Sú z toho nešťastní. Originálny formát tým totiž stráca na hodnote,“ vysvetlil Klusák.

RTL špeciál s názvom „Útok na naše deti a čo proti tomu môžeme robiť“ je postavený na podobnom princípe ako film – traja dospelí s detskými črtami majú vytvorené profily na sociálnych sieťach. Rozdiel je, že tu nejde o tri dievčatá, ale o dve dievčatá a jedného chlapca.

Diskutéri ale na facebookovom účte režiséra Víta Klusáka píšu, že ani dokument V sieti nie je prvé dielo tohto druhu. Spomínajú na americký program „Catch a Predator“ z dielne NBC, ktorý začali vysielať v roku 2004 a kde moderátor za pomoci detsky vyzerajúcich hercov nastražil pascu na sexuálnych predátorov na internete. Tí sa potom v dome so skrytými kamerami stretli s protagonistkami investigatívnej reality šou s tým, že s nimi chceli mať sex. Po konfrontácii s moderátorom skončili predátori v rukách polície.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #žaloba #Vít Klusák #V sieti