Film iránsko-americkej režisérky o lesbickej láske ide do kín

27.08.2011 14:00
Záber z filmu Circumstance (Okolnosť)
Záber z filmu Circumstance (Okolnosť) Autor:

V piatok mal v amerických kinách premiéru nový film mladej iránsko-americkej režisérky Maryam Keshavarzovej, ktorý sa v Iráne zrejme tak skoro premietať nebude.

Za ústrednú tému svojej štvrtej celovečernej snímky Circumstance (Okolnosť), si totiž Keshavarzová vybrala homosexualitu, a to navyše ženskú. S filmom, ktorý mladej režisérke navždy zahatal cestu do rodnej krajiny, už slávila úspech na festivale nezávislých filmov Sundance.

Dve dospievajúce dievčatá v Iráne sa do seba zamilujú. Proti ich nevinnému, i keď trochu nekonvenčnému citu, však stojí celý svet, v ktorom vyrastali. Ten svet reprezentuje napríklad aj brat jednej z nich, ktorý sa dal naverbovať do miestnej náboženskej polície, ale aj celá vláda, ktorá odmieta pripustiť už len samotnú existenciu gayov a lesbičiek.

Takýto odvážny príbeh, samozrejme, nemohla režisérka Maryam Keshavarzová nakrútiť v mieste, kde sa odohráva, teda v Iráne. Povolenie si teda jej štáb vybavil v o čosi menej konzervatívnom Bejrúte, i tu však zo scenára radšej zamlčali tie najpikantnejšie scény, ako napríklad snovú schôdzku dvoch zamilovaných dievčat v dubajskom hoteli.

Film sa vymyká moslimským zvyklostiam aj v ďalších ohľadoch, než samotnou témou lesbickej lásky. „Nedržíme sa pravidiel. V iránskych filmoch majú ženy vždy zahalené vlasy, v tomto filme nie. Máme tam dokonca aj sex a nahotu,“ povedala režisérka podľa Reuters.

Autorka provokatívneho filmu sa narodila v New Yorku. V Iráne, z ktorého pochádzajú jej rodičia, však študovala a pomerne často ho navštevovala aj v posledných rokoch. To, že sa po uvedení takto kontroverzného filmu už do arabskej krajiny nikdy nebude môcť vrátiť, vedela. Ani to ju však nezastavilo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk