Zážitky z Himalájí v kulise Tatier

Pred štyridsiatimi rokmi sa slovenskí horolezci prvý raz dostali na vrchol osemtisícovky. Ivan Fiala a Michal Orolin vtedy vystúpili na Nanga Parbat. Aj tejto udalosti sa bude venovať 19. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov Poprad, ktorý sa začne už v stredu 12. októbra. V programe má 38 snímok, ktoré organizátori vyberali zhruba zo stovky prihlásených.

12.10.2011 09:00
Záber z filmu Trou de Fer - Železná diera,... Foto:
Záber z filmu Trou de Fer - Železná diera, ktorý nakrútil slovenský režisér Pavol Barabáš a uvedie ho Medzinárodný festival horských filmov Poprad.
debata

Československé expedície na Nanga Parbat, ktorý čnie do výšky 8 125 metrov, pripomenú dva nesúťažné dokumenty z archívu a jeden nový film. Prvá výprava sa uskutočnila už roku 1969, ale úspešná bola až tá, ktorá sa konala o dva roky neskôr. V Poprade si na ňu zaspomínajú jej účastníci. Okrem Fialu a Orolina to budú Gejza Haak, Ľudo Záhoranský, Jozef Koršala, Martin Mladoň a Ivan Urbanovič. Festivaloví návštevníci sa s nimi môžu stretnúť v piatok o 21. hodine. A na výber majú aj besedy s ďalšími lezcami – s Rumunom Horiom Colibasanuom, Kazachom Denisom Urubkom či Poliakom Dariuszom Zaluským, ktorý sa nedávno vrátil z úspešnej výpravy na K2.

Riaditeľka festivalu Mária Hámorová prezradila, že v programe dominujú filmy s horolezeckou tematikou. Špeciálne upozorňuje napríklad na dokumenty o Jerzym Kukuczkovi. Tento Poliak sa stal roku 1987 druhým človekom, ktorý zdolal všetkých štrnásť osemtisícoviek. Vzácnu kolekciu výstupov sa mu síce podarilo uzavrieť až tesne po Reinholdovi Messnerovi, ale zato v kratšom časovom rozpätí. „Film Kukuczka je portrét lezca, ktorý súperil s Messnerom o získanie himalájskej koruny. A obzvlášť silný je druhý dokument Lhotse – partia pokeru, pretože ho zostrihal Kukuczkov syn a film hovorí o hore Lhotse, kde Jerzy Kukuczka roku 1989 zahynul,“ uviedla Hámorová.

Popradský festival tento rok uvedie osem slovenských snímok. Je medzi nimi aj novinka režiséra Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera, ktorá už vo svete zbiera ocenenia. Barabáš v nej dokumentuje výpravu na ostrov Reunion, do kaňonu, ktorý označujú za najextrémnejší na svete. Podľa Hámorovej má celkovo slovenská tvorba v oblasti horských filmov stúpajúcu kvalitu. Dobrým príkladom je titul Dotknúť sa Denali. Nakrútil ho Rasťo Hatiar, ktorý sa stal členom slovenskej expedície na najvyšší vrch Severnej Ameriky – Mount McKinley alebo Denali. Hatiar vo filme zužitkoval atraktívne scenérie, ktoré mu ponúkalo prostredie. Predovšetkým však vytvoril svižné a zábavné rozprávanie o zovretej partii sympatických chlapíkov, ktorí pred kamerou opisujú svoje prežívanie výpravy a komentujú priebeh výstupu.

Devätnásty ročník Medzinárodného festivalu horských filmov potrvá v Poprade do 16. októbra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba