Everest – najťažšia cesta má cenu z ázijského festivalu

Najväčší festival horských filmov v Ázii práve prebieha v Južnej Kórei od 2. do 11. apríla. Do medzinárodnej súťaže bolo nominovaných 30 filmov z celého sveta. Odborná porota z nich ocenila päť. Cenu Best Alpinism & Climbing Film získal dokument slovenského režiséra Pavla Barabáša.

08.04.2021 18:00
Everest K2 Foto:
Film Pavla Barabáša Everest - Najťažšia cesta je poctou tým, ktorí sa z hory už nevrátili.
debata (1)

Film Everest – najťažšia cesta rozpráva príbeh o štvorici mladých slovenských horolezcov, ktorí sa pokúsili vyliezť najťažšiu cestu na najvyššiu horu sveta alpským štýlom – teda bez kyslíka, budovania postupových táborov a podpory nosičov.

„Film Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na mojich štyroch kamarátov, ktorí preliezli v južnej časti Everestu legendárnu Boningtonovu cestu. Ale žiaľ, medzi veľkým víťazstvom a fatálnou prehrou môže byť len tenká čiara. Nezvestní sú už 33 rokov. Ich príbeh zaujal na mnohých festivaloch sveta porotu i divákov. Mrzí ma, že Ivan Fiala, jedna z hlavných postáv filmu, sa tohto uznania nedožil,“ hovorí režisér Pavol Barabáš.

Slovenskí diváci si budú môcť pozrieť dokument Everest – najťažšia cesta už budúci týždeň, 14.4.2021 v kine Lumière na platforme kino-doma.sk. Okrem filmu bude premietnutá aj repríza online rozhovoru, na ktorom sa zúčastnil režisér Pavol Barabáš, horolezec Zolo Demján a moderátor Jozef Terem. Film prináša divákom Asociácia slovenských filmových klubov, ktorá zorganizovala projekt 5 x Barabáš spolu so Slovenským filmovým ústavom a Kinom Lumière.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Barabáš