Gorbačov. Raj mieri z Jihlavy k slovenským divákom. Sprevádza ho diskusia s režisérom

Dokumentárny film režiséra Vitalija Manského, ktorý bude na Slovensku distribuovaný od 4. novembra získal na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava zvláštne uznanie za najlepší film o politike. Festival ho v premiére uviedol v rámci súťažnej sekcie Svědectví.

01.11.2021 17:00
GORBACOV. RAJ  2 Foto:
Michail Gorbačov v dokumentárnom filme Gorbačov. Raj. Počas jeho vlády zrútili Berlínsky múr, ale tiež nastal výbuch reaktora v jadrovej elektrárni v Černobyle.
debata (9)

Pred uvedením do kín si budú môcť diváci 2. novembra o 20.45 h., prostredníctvom filmovej platformy dafilms.sk pozrieť prenos diskusie režiséra Vitalija Manského a producenta filmu Filipa Remundu z pražského kina Edison. O filme sa s nimi bude rozprávať Jaroslav Spurný.

Diskusia je súčasťou slovenskej predpremiéry filmu, ktorý dafilms.sk uvedie 2. a 3. novembra.

Deväťdesiatročný Michail Gorbačov žije v skromnom dome na okraji Moskvy, kde čaká na prijatie do panteonu najvýznamnejších osobností 20. storočia. Aspoň v Rusku, je stále vnímaný ako kontroverzná postava. Súd nad Gorbačovom vynesú dejiny, vo filme však starý muž predkladá svoju vlastnú konečnú výpoveď, v ktorej s melanchóliou i humorom bilancuje svoj život a kariéru. Vnútorne vitálny Gorbačov s podlomeným zdravím, ktoré mu, ako hovorí ovplyvňujú zmeny počasia, recituje Puškina a Jesenina, spieva ukrajinské piesne, spomína na svoju ženu Raisu a na otázku, či sa cíti slobodne, odpovedá áno. Kedysi najmocnejší muž planéty však trpí samotou.

„Raz bude mať Michail Gorbačov pomníky po celom svete. Niekde už čoskoro, inde – napríklad v Rusku bude trvať ešte mnoho rokov, než ľudia pochopia skutočný význam toho, čím sa tento muž zapísal do dejín. Ja som však chcel za chladným mramorom či bronzom ukázať človeka, ktorý úplne sám dospel k odhodlaniu zmeniť svet k lepšiemu. Práve to bolo dôvodom, prečo sme sa ujali neľahkej úlohy prehovoriť deväťdesiatročného, unaveného muža, aby nás vpustil do svojho sveta – sveta osamelosti, frustrácie, ale aj radosti zo slobody,“ hovorí Vitalij Manskij.

Film Vitalija Manského je aktuálnym a intímnym portrétom muža, ktorý svojimi rozhodnutiami zmenil svet. Počas krátkeho obdobia, keď bol Michail Gorbačov pri moci (1985–1991), nastal rozpad veľkej sovietskej ríše. Gorbačov bol architektom „Glasnosti“ a „Perestrojky“ – politických krokov, ktoré dali obyvateľom zeme, prezívanej americkým prezidentom Ronaldom Reaganom „Ríša zla“, šancu žiť slobodne.

Michail Gorbačov zrútil Berlínsky múr. Za jeho vlády ale tiež nastal výbuch reaktora v jadrovej elektrárni v Černobyle. Zomrelo veľa občanov pobaltských republík usilujúcich o nezávislosť, sovietska armáda potlačila nespokojnosť v Tbilisi aj pokojné demonštrácie v Baku. Rozpad Sovietskeho zväz mu neodpustilo mnoho jeho krajanov. S týmto bremenom minulosti dožíva osamelý muž svoje posledné roky v dome, ktorý dostal od štátu na dožitie a kam ako jedného z mála hostí vpustil režiséra Vitalija Manského. Gorbačov. Raj je možno jednou z posledných, ak nie poslednou výpoveďou muža, ktorý sa sám rozhodol, konal a zmenil svet.

Vitalij Manskij (1963, Lvov, Ukrajina) Je autorom viac než tridsiatich filmov. Filmy Vitalija Manského boli uvedené na viac než päť sto medzinárodných filmových festivaloch, napr. v Cannes, Locarne, San Sebastiane, Rotterdame, Karlových Varoch, Berlíne, Amsterodame, Moskve, Oberhausene, San Franciscu, Nyone, Mníchove, Toronte, Montreale, Turíne, Krakove, Rio de Janeiru, Lisabone a na mnohých ďalších. Obdržal viac než 100 ocenení na festivaloch.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Michail Gorbačov #Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy