Ministerstvo nemôže priamo zasahovať do interných personálnych záležitostí RTVS

Ministerstvo kultúry SR si plne uvedomuje, že financovanie RTVS je dlhodobo poddimenzované.

10.11.2021 16:07
20200716 rtvs 003714948 Foto:
RTVS.

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) nemôže priamo zasahovať do interných personálnych záležitostí verejnoprávneho vysielateľa vrátane určovania výšky platov jeho jednotlivých zamestnancov. Uviedla to hovorkyňa MK SR Zuzana Viciaňová v súvislosti so situáciou v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu (SO SR).

Dôvodom je, že v zmysle zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) je RTVS nezávislou inštitúciou, ktorá vykonáva svoju činnosť vo vlastnom mene, na vlastný účet a na vlastnú zodpovednosť. Majú však za to, že nový model financovania by mohol byť príležitosťou na alokovanie vyšších finančných prostriedkov, okrem iného aj do mzdovej oblasti.

Ministerstvo si podľa Viciaňovej plne uvedomuje, že financovanie verejnoprávneho vysielateľa, ktorý má garantovať široký prístup verejnosti k informáciám, vzdelaniu či kultúre, je dlhodobo poddimenzované. Poukázala na to, že vláda SR sa to vo svojom programovom vyhlásení na roky 2021 – 2024 zaviazala riešiť. Mala by prijať také legislatívne opatrenia, ktoré by nastavili vhodný mechanizmus financovania RTVS za účelom stabilizácie plnenia jej základných úloh v oblasti poskytovania služieb verejnosti.

Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá vo svojom uznesení z 9. novembra požiadal vedenie RTVS a MK SR, aby začalo rokovať s odbormi SO SR. Podľa uznesenia, ktoré prijal výbor, by mali diskutovať o stabilizácii orchestra a platových podmienkach hráčov. Tie totiž považuje za nedostačujúce.

Zároveň odporučil MK SR, aby v oblasti podfinancovania SO SR iniciovalo stretnutie s Ministerstvom financií SR. Hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová na to reagovala, že vedenie RTVS otvorí tému aktuálnej situácie v SO SR na najbližšom zasadnutí Rady RTVS. Tá by mala zasadnúť vo štvrtok 11. novembra.

debata chyba
Viac na túto tému: #TV RTVS #Symfonický orchester Slovenského rozhlasu #Ministerstvo kultúry
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy