To, že hrdinami jeho snímok bývajú outsideri odstrkovaní okolím, nie je náhoda. Aj on sa tak kedysi cítil. Jeho rodičia boli ortodoxní židia, dodržiavali tradície a doma sa veľa hovorilo aj o holokauste. Ako dieťa pocítil antisemitizmus, v škole ho šikanovali, a keďže sa ani ktovieako neučil (trpel na dyslexiu), cítil sa osamelý. Útechu nachádzal vo vymýšľaní príbehov.
Už ako 12-ročný nakrútil prvý amatérsky film a o rok neskôr so spolužiakmi „vojnovú drámu“, s ktorou vyhral súťaž. Prvé sci-fi vytvoril, keď mal sedemnásť, dokonca ho premietali v miestnom kine. Potom sa jeho rodičia rozviedli a on sa s otcom presťahoval do Los Angeles. Chcel tam študovať na filmovej škole, ale neprijali ho.
Šancu mu ponúklo hollywoodske štúdio Universal. Keď preň urobil televízny film a prvú časť krimiseriálu Columbo, všimli si jeho talent. Zverili mu nakrúcanie drámy Duel (1971), ktorá získala pozitívne ohlasy, podobne ako neskôr Sugarlandský expres (1974).

Svetovú slávu priniesol Spielbergovi známy triler Čeľuste (1975), ktorý sa nerodil ľahko. Atrapa veľkého zabijackého žraloka sa ustavične kazila, a keďže režisér odmietol nakrúcať v bazéne, museli zápasiť s vrtochmi počasia na otvorenom mori. Filmovanie sa tak predĺžilo o sto dní a výdavky prekročili stanovený rozpočet. Výsledkom bol však výnimočný kasový úspech.

Spielbergovo meno sa postupne stalo zárukou kvality. Veľmi úspešné boli aj jeho ďalšie snímky Blízke stretnutie tretieho druhu (1977), Dobyvatelia stratenej archy (1981) – prvé z dobrodružstiev Indianu Jonesa, ku ktorému sa potom ešte trikrát vrátil, no predovšetkým E. T. – Mimozemšťan (1982). Za všetky tri ho nominovali na Oscara.
Vytúženú zlatú sošku za film aj réžiu mu napokon vyniesol príbeh o záchrancovi Židov počas druhej svetovej vojny Schindlerov zoznam (1992) a dráma Zachráňte vojaka Ryana (1998).
Výpočet jeho filmov sa tým však nekončí. K najznámejším patrí Ríša slnka (1987), Hook (1991), Jurský park (1993), Amistad (1997), A. I. Umelá inteligencia (2001), Minority Report (2002), Chyť ma, ak to dokážeš (2002), Terminál (2004), Vojna svetov (2005), Mníchov (2005), Vojnový kôň (2011), Lincoln (2012), Most špiónov (2015) či The Post: Aféra v Pentagone (2017).
Spielberg je majstrom svojho remesla, vyberá si pútavé príbehy rozličných žánrov – od vedecko-fantastických až po vojnové a historické drámy, trilery či komédie. Pracovať s ním je radosť. Má zmysel pre humor, vie počúvať, dá si poradiť. S hercami sa často spriatelí – či už to bol Robin Williams, Harrison Ford, alebo Tom Hanks.
Schindlerov zoznam nakrútil bez nároku na honorár. Všetky zisky z filmu venoval Nadácii Shoah, ktorú založil, aby zdokumentovala svedectvá pamätníkov holokaustu a ďalších genocíd. V roku 2018 venoval pol milióna dolárov na boj za obmedzenie predaja zbraní v USA.
Svetoznámy režisér a producent je druhýkrát ženatý, má šesť detí. A stále pracuje. Ako vraví, je „závislý od celuloidu“, preto musí každé dva roky nakrútiť film. A keďže dlhovekosť má v rodine – jeho otec sa dožil 103 a matka 97 rokov, diváci sa ešte majú na čo tešiť.