Populárny český herec a komik Josef Dvořák má 80 rokov

Herec Josef Dvořák patrí desiatky rokov medzi najvýraznejšie osobnosti na českej umeleckej scéne, ktorá sa presadila tak v divadle, ako aj vo filme a v televízii. Diváci si ho môžu pamätať z mnohých televíznych seriálov i celovečerných filmov. Jeho hlas poznajú deti naprieč viacerými generáciami, pričom v rozprávkovom svete sa stal typickým predstaviteľom českého vodníka.

25.04.2022 07:00
Josef Dvořák Foto:
Herec Josef Dvořák
debata

Josef Dvořák sa narodil 25. apríla 1942 v meste Horní Cerekev ležiacom v okrese Pelhřimov. Prvé herecké skúsenosti získal ako člen ochotníckeho divadla v Kadani, nasledovalo Kladivadlo v Ústí nad Labem, v ktorom pôsobil v rokoch 1965 až 1970. Odtiaľ zamieril začiatkom 70. rokoch do pražského divadla Semafor.

Už v Semafore sa okolo výrazného komika formovala skupina hercov, ktorí v roku 1990 vytvorili Divadelnú spoločnosť Josefa Dvořáka. Do povedomia divákov sa zapísal tiež ako konferencier, spevák a pohotový improvizátor, ktorý je obľúbený aj u detského publika. U najmenších divákov preslávila Dvořáka úloha vodníka Čochtana v muzikáli Divotvorný hrnec. Okrem tejto roly je najznámejšou divadelnou úlohou Josefa Dvořáka postavička prostého ľudového chytráka z inscenácie S Pydlou v zádech, ktorá mala premiéru už pred štyrmi desaťročiami a dodnes ju hrá Divadelná spoločnosť Josefa Dvořáka.

Popri divadle hral Josef Dvořák v mnohých filmoch, televíznych inscenáciách a seriáloch. Pred kamerou stvárnil okolo 800 postáv. Zahral si napríklad vo filmoch Jáchyme hoď ho do stroje (1974), Parta Hic (1976), Hop a je tu lidoop (1977), Buldoci a třešně (1981), Čierni baróni (1992), Osmy (2014) či v romantickej hudobnej komédii Ach, ta láska nebeská (2019).

Zľava: Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Josef... Foto: Česká televize
Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Josef Bláha a Jiří Datel Novotný Zľava: Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Josef Bláha a Jiří Datel Novotný na zábere zo seriálu Návštevníci (1983)

Z televíznych seriálov možno spomenúť Byli jednou dva písaři (1972), Nemocnica na okraji mesta (1977), Arabela (1979), Návštevníci (1983), Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984), Cirkus Humberto (1988), Hospoda (1996–1997) alebo Nemocnica na okraji mesta po dvadsiatich rokoch (2003). Detské publikum oslovil tiež sériou Malých televizních kabaretů (1977–1990), v ktorých vystupoval spolu s Jitkou Molavcovou, Pavlem Zedníčkem a Štěpánkou Haničincovou. Zahral si aj v desiatkach televíznych rozprávok ako napríklad Traja chrobáci (1976), Hastrmanská povídačka (1979) alebo Taneček přes dvě pekla (1982).

Svoj hlas prepožičal mnohým televíznym Večerníčkom. Nezabudnuteľným sa stal Maxipes Fík, za ktorého dostal desať platinových platní, ale prihováral sa tiež vo Večerníčkoch Bob a Bobek, či v animovanom seriáli Příběhy včelích medvídků. V marci 2022 prevzal Josef Dvořák z rúk českého prezidenta Miloša Zemana štátne vyznamenanie Medailu Za zásluhy I. stupňa za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Josef Dvořák, milovník tenisu, je tiež spolu s Mariou Formáčkovou autorom viacerých kníh. Napríklad v roku 2006 vyšla pod názvom Vzpomínání nová verzia jeho spomienok, v ktorej dal nahliadnuť do svojho súkromia, ďalej je to autobiografia Josef Dvořák úspěch sa nedá přivolat z roku 2017 a o dva roky neskôr chcel, podľa vlastných slov, potešiť najmä milovníkov divadla a veselého života knihou Na kafi s Josefem Dvořákem, ktorej spoluautorom je Petr Matějček.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Josef Dvořák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy