Hit zo Sundance odhalí lásku dvoch vulkanológov aj ich spoločnú vášeň

Neskutočná a predsa skutočná love story dvoch vulkanológov Katie a Mauricea zasiahne nielen svojou hĺbkou, ale najmä ťažko uveriteľnými zábermi. Hit americkej režisérky Sary Dosy zo Sundance, pripomínajúci estetiku Wesa Andersona, hovorí o vybuchujúcich sopkách, ale aj o dynamike unikátneho vzťahu dvoch svojráznych francúzskych vedcov.

26.07.2022 10:00
erupcia lásky Foto:
Dokument Erupcia lásky vstúpi do slovenských kín 28. júla
debata

Katia a Maurice Krafftoví mali v živote dve vášne – seba navzájom a sopky. Počas celých dvoch dekád sa títo vulkanológovia nechali zvádzať krásou a nebezpečenstvom bublajúcich obrov a pri svojej ceste za poznaním zachránili desiatky tisíc životov. Ich neuveriteľný príbeh a autentické zábery sopiek nasnímané z dych berúcej blízkosti na 16 mm film teraz ožili v kreatívnom spracovaní režisérky Sary Dosy.

„Katia ani Maurice nemali potrebu nakrúcať vlastný domáci život, ale len sopky,“ povedala o prekvapivom zistení režisérka Sara Dosa. Napriek tomu sa však našli stovky hodín materiálu, ktoré ukrývali nečakané a často intímne poklady. „Veľké množstvo záberov, ktoré sme použili, za posledných tridsať rokov nik nevidel. Fascinovala ma myšlienka pokúsiť sa vypočuť príbeh ľudí prostredníctvom toho, čo po sebe zanechali, nie len materiály, ale aj nezodpovedané otázky,“ dodala.

Planéta Praha Čítajte viac Planéta Praha odkrýva fascinujúci svet mestskej prírody

Katia a Maurice Krafftovci sa zapísali do histórie vulkanológie svojimi sopečnými objavmi. Zároveň však šlo o dve silné osobnosti zaujímavé svojím nevšedným vzťahom i strhujúcim životným príbehom. Vulkanickú aktivitu nakrúcali na 16mm kamery v poľných podmienkach s minimálnou ochranou techniky, no aj tak sa im podarilo zaznamenať scenérie, ktoré nemajú obdobu. Manželský pár z Francúzska sa rozhodol celý svoj život venovať láske k sopkám a ich vášeň sa im napokon stala osudnou.

sandro botticelli primavera Čítajte viac Ekologickí aktivisti sa prilepili k Botticelliho obrazu

Americká režisérka Sara Dosa vytvorila unikátny portrét milostného trojuholníku Katie, Mauricea a bublajúcich ohnivočervených obrov, ktorý sa vymyká akýmkoľvek diváckym predstavám o prírodopisných dokumentoch. Jej snímka je nie len citlivým portrétom výnimočnej dvojice, ktorá položila základy modernému sopečnému výskumu, ale predovšetkým nadčasovou romancou, pri jej sledovaní sa skutočne tají dych.

Katia a Maurice Krafftovci sa zapísali do... Foto: Filmtopia
erupcia lásky Katia a Maurice Krafftovci sa zapísali do histórie vulkanológie svojimi sopečnými objavmi.

„Film Erupcia lásky dokázal zasiahnuť všade tam, kde ho premietali. Na festivale Sundance aj v Karlových Varoch. Svetoví recenzenti používajú pri jeho hodnotení slová ako hypnotizujúce, očarujúce, ohromujúce, dojemné, oslňujúce a je to tak, film Erupcia lásky dokáže vyvolať všetky tieto emócie. Sme radi, že ho môžeme priniesť aj slovenskému publiku“, povedala riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Filmtopia Silvia Učňová Kapustová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Sundance #Filmtopia