Aký bude veľkofilm Jan Žižka? Pozrite si trailer, film uvidíme už na jeseň

Tvorcovia dlho očakávanej historickej akčnej drámy Jan Žižka, ktorá príde do kín začiatkom septembra, predstavujú trailer filmu zo začiatku 15. storočia. "Snažil som sa do traileru vložiť trochu viac z príbehu filmu, čo je pre mňa dôležité. Pre mňa je film vlastne celý o Žižkovom osobnom príbehu," hovorí režisér a producent Petr Jákl.

26.07.2022 12:30
jan žižka Foto:
Film je inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najväčších vojvodcov svojej doby, nikdy neporazeným Jánom Žižkom z Trocnova.
debata

Jeho dvojhodinový veľkofilm sa odohráva v roku 1402. „Vybral som si tento rok, pretože politická situácia bola vtedy veľmi podobná tej súčasnej. Politici sa hádali, chceli pre seba uchmatnúť čo najviac moci a peňazí,“ opísal Jákl historický kontext, do ktorého zasadil príbeh zrodu najslávnejšieho vojvodcu českých krajín.

„V tom čase začal Jan Hus kázať v Betlehemskej kaplnke a odohrali sa udalosti, ktoré nakoniec viedli k jeho upáleniu,“ priblížil režisér s tým, že každý by si mal urobiť názor na Žižku a celé obdobie, ktoré viedlo k husitským vojnám, sám.

Producent a režisér najprv ukázal upútavku „kontrolnej skupine“. „Mali sme niekoľko upútaviek a všetky sme testovali s divákmi. Testovanie potvrdilo môjho favorita,“ prezradil Jákl. Dodal, že zvyčajne sa trailer strihá inak pre Českú republiku a inak pre USA, v prípade filmu Jan Žižka je však len jeden trailer. „Je takou kombináciou, ktorá, dúfam, bude fungovať pre všetkých,“ poznamenal.

jan žižka Čítajte viac Režisér historickej drámy Jan Žižka: Pre mňa je srdcom filmu Michael Caine

Jana Žižku nakrúcali 56 dní v septembri až decembri 2018. Na pľaci sa vystriedali mená ako Ben Foster, Michael Caine, Matthew Goode, Til Schweiger, Vinzenz Kiefer, Werner Daehn, William Moseley, Sophie Lowe a českí herci ako Karel Roden, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař a Ben Christovao. Jákl pozval do filmu aj športovcov Lukáša Krpálka, Davida Svobodu, Romana Šebrleho, Rudolfa Kraja, Mareka Šveca, Petra Vágnera, Viktora Peštu a ďalších.

Film uvedie do slovenských kín 8. septembra Magic Box Slovakia. Premietať sa bude aj v zahraničí, preto vytvorili dve jazykové verzie snímky aj trailerov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film Jan Žižka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy