Karel Roden a Regina Rázlová stvárnia v pripravovanom filme syna a matku

Waltzing Matilda, jedna z najznámejších piesní, naspievaná okrem iného slávnym Tomom Waitsom, sa stala súčasťou inšpirácie tvorcov nového česko-slovenského filmu Tancuj, Matylda. Nakrúcanie momentálne prebieha v Prahe, neskôr sa štáb presunie aj do Plzne a Bratislavy.

30.07.2022 11:00
Karel Roden vo filme Tancuj  Matylda LR Foto:
Karel Roden stvárni vo filme Tancuj, Matylda hlavnú mužskú postavu.
debata

Snímka rozpráva o tom, že napriek všetkým životným pohromám treba niesť svoj kríž a tancovať ďalej až do úplného konca.

Do úloh dvoch celkom odlišných postáv – bývalej barovej speváčky a bohémky Matyldy, ktorá začína trpieť Alzheimerovou chorobou, a jej syna, citovo uzavretého súdneho exekútora Karla – tvorcovia obsadili dve výrazné herecké osobnosti – Reginu Rázlovú a Karla Rodena. Dvojica sa tu pred kamerou stretla úplne prvýkrát, v minulosti však Regina Rázlová pôsobila ako Rodenova pedagogička na DAMU.

Regina Rázlová vo filme Tancuj, Matylda. Foto: Bontonfilm
regina rázlová Regina Rázlová vo filme Tancuj, Matylda.

Scenár filmu je inšpirovaný skutočnou udalosťou v rodine scenáristky Nataše Slavíkovej a režiséra a scenáristu Petra Slavíka. Vznikal takmer sedem rokov a poukazuje na to, že choroba nemusí byť iba komplikáciou, ale naopak aj príležitosťou vydať sa na cestu uzdravenia v kruhu celej rodiny a blízkych. Tvorcovia tiež chceli pripomenúť, že v dôsledku stúpajúceho počtu pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou v dnešnej spoločnosti zasahuje táto téma čoraz viac ľudí, ktorí o nej chcú verejne hovoriť.

Karel Roden ako súdny exekútor Karel Jaroš. Foto: Bontonfilm
karel roden Karel Roden ako súdny exekútor Karel Jaroš.

Žáner tragikomédie navyše sľubuje množstvo nielen dramatických, ale aj vtipných situácií. Do príbehu starnúcej ženy a jej odťažitého syna totiž vstupuje aj Matyldin vnuk Pavel, nezodpovedný vetroplach, ktorý k svojej babke aj v pokročilejších štádiách choroby pristupuje stále ako k seberovnej. Navyše k nej má bližšie ako jeho otec a Matyldin syn Karel, ktorému Pavel nedokáže zabudnúť, že ho v detstve upustil. Do roly Pavla tvorcovia obsadili Antonia Šopoského. Vo filme si zahrala aj Zuzana Kanócz, Simona Postlerová a ďalší.

Regina Rázlová a umelecká maskérka Andrea... Foto: Bontonfilm
Regina Ra zlova a umelecka maske rka Andrea Mc Donald LR Regina Rázlová a umelecká maskérka Andrea McDonald.

„Náš príbeh pracuje s motívmi ako choroba, smrť, rozpad tradičných rodinných väzieb, v dôsledku čoho síce nemôže byť bezstarostnou komédiou, no napriek tomu rozhodne nerezignujeme na diváka. Naopak. V uvedených témach hľadáme momenty nádeje a životného optimizmu aj možnosti sebaobohatenia. Z vlastnej skúsenosti vieme, že spolužitie s takto chorým členom rodiny prináša množstvo komických či tragikomických situácií,“ hovorí scenáristka a producentka snímku Tancuj, Matylda Nataša Slavíková a režisér a scenárista Petr Slavík.

Režisér Petr Slavík (vpravo) a herečka Regina... Foto: Bontonfilm
Rez ise r Petr Slavi k a Regina Ra zlova LR Režisér Petr Slavík (vpravo) a herečka Regina Rázlová.

Na otázku, prečo do hlavných úloh svojho filmu obsadili práve dvoch spomenutých hercov a čo si od ich spolupráce sľubujú, tvorcovia odpovedajú: „Okrem toho, že sú obidvaja vynikajúci herci a typovo sa na svoje roly presne hodia, im príbeh dáva aj možnosti ukázať ich herecké majstrovstvo v polohách, ktoré sú pre nich nové.“

Filmový štáb tvoria oceňovaní filmári, napríklad kameraman Martin Štrba a kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková. Dramaturgami filmu sú Martin Ryšavý, Martin Daniel, Zuzana Piussi a Benjamin Slavík. Premiéra snímky Tancuj, Matylda v kinách je plánovaná na rok 2023.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Karel Roden #Tom Waits