Film Slovo inšpiroval vznik nápaditého albumu duetov

Dobový film režisérky Beaty Parkanovej sleduje príbeh manželov, ktorí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrom i zlom. Od medzinárodnej poroty filmového festivalu v Karlových Varoch získal film hneď dve hlavné ceny – Beata Parkanová si prevzala Cenu za najlepšiu réžiu a Krištáľový glóbus si odniesol Martin Finger ako najlepší herec.

03.09.2022 14:00
Slovo Foto:
Snímka z filmu Slovo.
debata

Do slovenských a českých kín vstúpi film Slovo 15. septembra 2022. Pri tejto príležitosti vydá Supraphon album duetov inšpirovaných filmom, ku ktorému texty piesní napísala samotná režisérka. Hudobným producentom albumu je uznávaný autor filmovej hudby Jan P. Muchow.

Ústrednú pieseň Slovo naspievali Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová. Skladba vyšla 26. augusta ako singel v sprievode videoklipu. „Toto bol prvý text na album a môj prvý pokus o text piesne. Bola som nervózna, či ho Honza Muchow prijme, a potom už nasledovala len radosť z toho, akú hudbu k nemu zložil,“ hovorí k piesni Slovo Beata Parkanová.

Album obsahuje dvanásť nahrávok jedenástich duetov, pričom duet Jedinou naspievali v dvoch hudobných verziách Eva Šušková s Robertom Pospišom a Markéta Foukalová s Michalom Šupákom. V ďalších duetoch môžeme počuť okrem Lenky Dusilovej a Vojtěcha Dyka tiež Annu Fialovú s Ondřejom Rumlom, Kristínu Mihaľovú s Katarziou, Andreu a Mikoláša Růžičkových, Kateřinu Winterovú s Václavom Havelkom, Terezu Krippnerovú s Ondřejom Rychlým, ale tiež Ondřeja G. Brzobohatého s Danielou Písařovicovou a mnoho ďalších česko-slovenských osobností.

Trailer k filmu Slovo.

Na zloženie hudby oslovil Jan P. Muchow Michala Novinskiho, Maroša Hečka, Beatu Hlavenkovú, Michala Šupáka, Mikoláša Růžičku, Nikolaja Nikitina či Ondřeja Rychlého. Muchow, ktorý sám seba nazval kurátorom albumu Slovo, na margo projektu uviedol:

„Považujem za kľúčové, že sme sa s Beatou Parkanovou vopred dohodli, že nebudeme pri zadávaní textov k zhudobneniu nikomu nič diktovať. Proste voľnosť v akomkoľvek žánri! A tiež to, že šlo o česko-slovenskú spoluprácu, nám dávalo s Marošom Hečkom väčšiu slobodu vo výbere autorov a vytipovaní najvhodnejších interpretov pre tu-ktorú pieseň.“

„Album Slovo prináša svet šansónovo ladených duetov, ktoré sa líšia svojou pestrosťou, poňatím a interpretmi a spája ich určitá hĺbka, sila a neha,“ opisuje piesne scenáristka, režisérka a teraz i textárka Beata Parkanová. Príprava a realizácia albumu trvala dva roky a Beata Parkanová k jeho vydaniu dodáva:

„Myslím, že tento album prináša mimoriadne pestrú škálu súčasných muzikantov, ktorí predstavujú svoje rôzne prístupy k hudbe, a zjednocuje ich téma a súdržnosť textov. Verím, že si každý poslucháč dokáže na albume nájsť duet svojho srdca. Duet, ktorý je práve teraz duetom jeho života, jeho slovom, tým, čo teraz prežíva, cíti, rieši.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #film #album #slovo