Ocenený napriek podozreniam? Amerického herca Kevina Spaceyho si v Taliansku uctili za celoživotné dielo

Americký herec Kevin Spacey si v talianskom Turíne prevzal cenu za celoživotné dielo. Na ceremónii zároveň predniesol prejav, ktorý bol jeho prvým verejným vystúpením od roku 2017, keď jeho filmovú kariéru zmarili obvinenia zo sexuálneho zneužívania.

18.01.2023 10:00
kevin spacey Foto: ,
Kevin Spacey na snímke z júna 2019, keď už čelil škandálu a žalobe zo sexuálneho zneužívania.
debata

Spacey sa pri preberaní ceny v pondelok večer poďakoval talianskemu Národnému múzeu kinematografie v Turíne, ktoré mu predmetnú cenu udelilo, za to, že malo odvahu pozvať ho na ceremóniu. Rovnaké ocenenie v minulosti získali napríklad aj svetoznáme talianske herečky Isabella Rossellini či Monica Bellucci, ako aj režisér Dario Argento.

Spacey v Turíne tiež viedol hodinový filmový kurz (tzv. master class) a uviedol premietanie amerického filmu Americká krása z roku 1999 (za úlohu v ňom získal druhého Oscara). Všetky tieto podujatia boli vypredané.

Kevin Spacey počas slávnostného večera v Turíne.

Pri preberaní ceny, ani počas zmieneného kurzu sa 63-ročný Spacey priamo nevyjadril k obvineniam zo zneužívania, ktoré zastavili jeho kariéru. Ocenil však lojalitu svojich priaznivcov a za podporu sa poďakoval aj svojmu manažérovi Evanovi Lowensteinovi, ktorého nazval bratom, „akého nikdy nemal“.

„Obrovskú vďaku“ tiež vyslovil slávnemu talianskemu hercovi a režisérovi Francovi Nerovi za to, že ho obsadil do svojho najnovšieho filmu The Man Who Drew God, ktorý sa nakrúcal v Turíne a tento týždeň bude mať premiéru v Ríme.

Spaceyho úspešná herecká kariéra sa zastavila v roku 2017 po obvineniach z obťažovania zo strany herca Anthonyho Rappa a následne mnohých ďalších mužov. Spacey všetky obvinenia poprel. Spoločnosť Netflix s ním však v reakcii na ne ukončila spoluprácu v politickom seriáli House of Cards (Domček z kariet).

Britain Kevin Spacey Čítajte viac Kevin Spacey čelí v Británii ďalším obvineniam zo sexuálneho napadnutia

Rapp tvrdil, že ho Spacey v roku 1986, keď mal len 14 rokov, sexuálne obťažoval počas večierku na Manhattane. Newyorský súd však napokon v októbri jeho žalobu voči Spaceymu zamietol s tým, že 50-ročný Rapp nebol schopný predmetné obvinenia dokázať.

Spacey však aktuálne čelí žalobe z viacerých prípadov sexuálneho napadnutia vo Veľkej Británii. V júni by sa s ním mal v Londýne začať súdny proces, v rámci ktorého je obvinený zo sexuálneho napadnutia štyroch mužov. K predmetným deliktom malo dôjsť v rokoch 2001 až 2013, v čase keď bol umeleckým riaditeľom londýnskeho divadla Old Vic. Samotný herec obvinenia popiera.

V Turíne tiež odmietol tvrdenia, že sa stiahol z verejného života. „Žijem si denne svoj život. Chodím do reštaurácií, stretávam sa s ľuďmi, hrám tenis. Vždy sa mi podarilo stretávať veľkorysých, ozajstných a súcitných ľudí… Neukrývam sa, nešiel som žiť do jaskyne,“ povedal v rozhovore pre taliansku agentúru ANSA.

debata chyba
Viac na túto tému: #herec #film #ocenenie #cena #Kevin Spacey #filmová cena