Navaľnyj na Oscaroch? Dokument o väznenom ruskom aktivistovi nominovali na zlatú sošku

O prestížnu cenu Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) sa tento rok uchádza aj snímka o ruskom opozičnom politikovi a protikorupčnom aktivistovi Alexejovi Navaľnom. Nominovaná je v kategórii dokumentárny film.

25.01.2023 09:00
navaľný navalnyj Foto: ,
Alexej Navaľnyj na fotografii z februára 2021.
debata (1)

Snímku Navaľnyj (Navalny) nakrútil kanadský režisér Daniel Roher. Jeho výroba sa začala po tom, ako sa Navaľnyj v septembri 2020 prebral z kómy po otrave nervovoparalytickou látkou novičok a pokračovala do 17. januára 2021, keď ho tesne po prílete z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy, zatkli na letisku v Moskve.

Tento 98-minútový film mal svetovú premiéru 25. januára 2022 počas virtuálne konaného festivalu nezávislého filmu Sundance, kde zvíťazil v diváckej kategórii najlepší film (Festival Favorite Award), ako aj v diváckej kategórii dokumentárnych filmov.

Navaľnyj Čítajte viac Navaľnyj tvrdí, že ho vo väzení úmyselne nakazili a nechcú mu poskytnúť liečbu

Dielo obsahuje aj zábery dramatických udalostí z 20. augusta 2020, keď sa u Navaľného prejavili príznaky otravy. Jeho zdravotný stav sa náhle zhoršil počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy. Pilot preto núdzovo pristál v inom sibírskom meste Omsk, kde ho vo vážnom stave previezli do nemocnice a tam uviedli do umelej kómy.

Trailer k dokumentárnemu filmu o Alexejovi Navaľnom.

O dva dni Navaľného letecky previezli do Berlína, kde ho hospitalizovali na klinike Charité. Následnými analýzami v certifikovaných laboratóriách Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sa zistilo, že ho otrávili novičkom – nervovoparalytickou látkou, ktorú predtým použili aj pri útokoch na iných kritikov ruskej vlády.

Všetko všade naraz Čítajte viac Najviac nominácií na Oscara má film Všetko, všade, naraz

Navaľnyj zo svojej otravy obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Kremeľ však opakovane poprel, že by bol do otravy zapletený.

Dokumentárny film zachytáva, ako novinár z investigatívneho projektu Bellingcat Christo Grozev a Marija Pevčich, pôsobiaca ako šéfka investigatívneho tímu Navaľného protikorupčnej nadácie, odhaľujú detaily sprisahania, ktoré naznačujú Putinovu spoluzodpovednosť.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dokumentárny film #Oscar #dokumentárne filmy #Alexej Navaľnyj