Zväz producentov AMTPT združuje najväčšie štúdiá a platformy vrátane Amazonu, Applu, Disney, Netflixu, Sony, Paramountu, Warnes Bros. Discovery a NBCUNiversal. Zväz k jednaniu nevydal verejné vyhlásenie a na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval, uviedla agentúra Reuters.
Zhruba 11 500 členok zväzu scenáristov vstúpilo do štrajku 2. mája, pretože ani po šiestich týždňoch nenašli spoločnú reč so zástupcami filmových štúdií a streamovacích platforiem združených v AMPTP ohľadom odmien a ďalších otázok, ako obmedzenie používania umelej inteligencie.
Scenáristi naposledy štrajkovali pred 15 rokmi, vtedy ich protest trval 100 dní a kalifornskú ekonomiku stál dve miliardy dolárov. Veľmi dlho trval aj štrajk v roku 1988, keď scenáristi nepísala skoro pol roka.
Vo vyhlásení vydanom po piatkovom jednaní WGA uviedol, že AMPTP je ochotný zvýšiť niektoré minimálne ponuky u televíznych scenáristov a hovoriť o umelej inteligencii. Nenaznačil ale ochotu zaoberať sa ďalšími návrhmi a problémy vzniknutými kvôli stávke, ako opätovné prijatie štrajkujúcich a arbitráže sporov vzniknutých v dobe stávky.
Čítajte viac Štrajk scenáristov oddiali nové epizódy obľúbených seriálovOkrem scenáristov štrajkujú od júla aj členovia hereckej asociácie SAG, pretože sa nedohodli so štúdiami na novej trojročnej zmluve.
Súbežný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov je prvá od roku 1960 a v posledných týždňoch stále viac vychádza najavo, akou významnou udalosťou pre hollywoodsku kultúrnu produkciu je: ochromuje produkciu filmov, seriálov aj televíznych relácií a odkladajú sa kvôli nej odovzdávania rôznych cien.
Má ale negatívny dopad aj na širšiu ekonomiku. Problémy kvôli štrajku pociťujú kvetinárstva, cateringové firmy, dodávatelia kostýmov a ďalšie malé podniky, ktoré pracujú pre zábavný priemysel.