Film mal premiéru na prebiehajúcom medzinárodnom festivale v Toronte. Spoločnosť Warner Brothers minulý týždeň uviedla, že v kinách by sa mal objaviť na začiatku januára 2024.
Britský denník dal filmu tri hviezdičky z piatich. Dvojnásobný držiteľ Oscara Hopkins presvedčivo usiluje o tretiu oscarovú sošku v silnom príbehu Nicholasa Wintona, ktorý pred druhou svetovou vojnou zachraňoval židovské deti, uviedol recenzent denníka.
Web napísal, že Anthony Hopkins je v britskom životopisnom filme o príbehu Nicholasa Wintona ohromujúci. Podľa kritika webu „však snahu tvorcov o konzistentnú kvalitu filmu sabotuje smiešne doslovný scenár“. The Guardian je zmierlivejší a oceňuje striedanie dvoch základných časových rovín – koniec 30. rokov v Prahe, kedy Winton zariaďoval transporty detí z Československa, a 80. roky v Británii, kedy sa svet o celom príbehu dozvedel. Recenzent ale poznamenáva, že pôvodne televízny režisér James Hawes často zápasí s tým, aby vizuálne odlíšil svoj film od toľkých ďalších drám z druhej svetovej vojny. Vedľa Hopkinsa denník vyzdvihuje aj Johnnyho Flynna v úlohe mladého Wintona, Romolu Garaiovú v úlohe jeho pražskej spolupracovníčky či výkon Heleny Bonhamovej-Carterovej ako Wintonovej matky.
Napriek nepopierateľnému dojatiu pri scénach odchádzajúcich detí, ktoré už neuvidia svojich rodičov, ťažiskom filmu sa postupne stávajú scény z 80. rokov, keď film nachádza pôvodnejší prístup, napísal recenzent denníka. Film možno občas pôsobí ako televízny film BBC, ale graduje až k záverečnému aktu plnému emócií, keď na torontskej premiére len málo očí zostalo suchých, uviedol The Guardian.

Narážal na známe vysielanie programu (To je život), kedy v roku 1988 BBC dala v štúdiu nič netušiaceho Wintona dohromady s dospelými deťmi z jeho predvojnových transportov. Program vtedy predstavil verejnosti Wintonov príbeh, ktorý upadol po vypuknutí vojny do zabudnutia a on sám ho nepripomínal.
Tvorcovia filmu vychádzali z knihy Wintonovej dcéry Barbary Ak to nie je nemožné: Život sira Nicholasa Wintona. Barbara Wintonová vlani zomrela.
Wintonovi a jeho spolupracovníkom sa podarilo z Československa a následne z nacistami okupovaného protektorátu odviezť 669 detí a nájsť im domov v Británii. Winton, ktorý zomrel v roku 2015 vo veku 106 rokov, dostal množstvo britských aj českých vyznamenaní.