Minulé životy: Jeden z najočakávanejších filmov roka vstupuje do našich kín

Spisovateľku Noru a jej detskú lásku Hae Sunga delia tisíce kilometrov, ale spája ich výnimočne hlboké puto. Po viac ako dvoch dekádach sa stretávajú v New Yorku, kde Nora žije so svojim americkým manželom. Citlivá romanca debutujúcej kanadsko-kórejskej režisérky Celine Song je už od svojho uvedenia na prestížnych festivaloch Sundance a Berlinale jedným z kandidátov na Film roka. Do slovenskej distribúcie vstupuje film Minulé životy 12. októbra.

10.10.2023 08:00
Minule zivoty Foto:
Minulé životy už figurujú v odhadoch na tohtoročné oscarové nominácie.
debata

V kórejčine existuje slovo In-Yun, ktoré znamená spojení osudom. Keď sa dvaja ľudia stretnú, znamená to, že ich osudy boli prepletené aj v ďalších životoch. Alebo, ako hovorí hlavná postava príbehu Nora – je to niečo, čo Kórejci hovoria, keď sa snažia niekoho zviesť.

Zahraničné médiá sa jednohlasne zhodujú na...
+2Záber z nakrúcania filmu Minulé životy.

Film Minulé životy je inteligentnou modernou romancou, ktorá schválne borí niektoré z klišé romantických filmov. Režisérka Celine Song rozpráva príbeh Nory a Hae Sunga, ktorí sa navzájom milujú, a napriek tomu sa ich osudy fatálne míňajú. Dojemnosť príbehu nespočíva ani tak v stratenej láske, ako v aspektoch potenciálnych paralelných životov. Každé rozhodnutie je istým spôsobom riziko, a zisk môže byť zároveň aj stratou. Otázky, ktoré si Nora kladie, sa týkajú každého z nás – Kto je ten človek, ktorým som sa stala a nakoľko môj život zodpovedá tomu, ktorý som si kedysi vysnívala?

Predobrazom Nory z filmu Minulé životy je samotná režisérka. K vzniku filmu ju inšpiroval moment, takmer identický s tým, aký zažíva Nora – keď sa ocitla v bare medzi dvoma mužmi – svojim americkým manželom a svojou kórejskou láskou z detstva.

"Sedela som medzi dvoma mužmi, o ktorých viem, že ma milujú rôznymi spôsobmi, rôznymi jazykmi a rôznymi kultúrami. Prekladala som medzi týmto dvoma ľuďmi, a v jednom momente som si uvedomila, že neprekladám iba medzi jazykmi a kultúrami, ale medzi dvoma časťami samej seba.

Minulé životy nazýva Celine Song (vľavo) aj... Foto: Filmtopia
Minulé životy Minulé životy nazýva Celine Song (vľavo) aj "adaptáciou‘‘ svojho života. Záber vznikol počas nakrúcania filmu.

Minulé životy nazýva Celine Song aj "adaptáciou‘‘ svojho vlastného života. Rovnako, ako Nora, pochádza pôvodne z Južnej Kórei, odkiaľ spoločne s rodičmi v 12 rokoch emigrovala do Kanady. Celine Song je známa predovšetkým ako autorka divadelných hier. Minulé životy sú jej režijným debutom, ktorý začal okamžite po svojom uvedení zbierať nadšené recenzie od kritikov a kritičiek, ale uchvátil aj divákov po celom svete.

Zahraničné médiá sa jednohlasne zhodujú na... Foto: Filmtopia
minule zivoty Zahraničné médiá sa jednohlasne zhodujú na kvalitách filmu Minulé životy.

Postavy Hea Sunga a Nory si zahrali Teo Yoo a Greta Lee, ktorá, rovnako ako režisérka Celine Song, emigrovala s rodičmi ako dieťa na Západ, a v kórejčine hrala po prvý raz. Režisérka vytvorila medzi hercami dokonalú chémiu. Práve vďaka nej dokážu svojim mlčaním povedať o emóciách viac, než dialógy v bežných romantických filmoch.

Film produkovalo nezávislé štúdio A24, ktoré má za sebou filmy ako oscarové Všetko, všade naraz, alebo seriálový hit Eufória. Slovenskú predpremiéru mali Minulé životy na festivale Cinematik. Dvakrát vypredaná veľká sála Domu Umenia potvrdila ich povesť diváckeho hitu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Cinematik #Berlinale #Sundance #Filmtopia #Celine Song